Մի շարք եվրոպական ավիաընկերություններ մտադիր են վերսկսել թռիչքները դեպի Իրան 5-ամյա դադարից հետո, հայտնում է Associated Press-ը: Իրանի քաղավիացիայի վարչության ղեկավար Մոհամմադ Հոդաքարամին հայտարարել է, որ քննարկել է British Airways բրիտանացի ավիափոխադրողի հետ թռիչքների վերսկսման հավանականությունը: Նա նաև նշել է, որ Դեպի Իրան թռիչքներով հետաքրքրված են նաև Air France-ը և KLM-ը:
Նշվում է, որ իրանական Iran Air-ը շաբաթական 3 չվերթ է իրականացնում Լոնդոն, ինչպես նաև 2-ական թռիչք Փարիզ և Ամստերդամ, հայտնում է Gazeta.ru-ն:
Բրիտանական առաջատար British Airways ավիափոխադրողն իր հերթին պայմանավորվել է դեպի Թեհրան չվերթները վերսկսելու մասին, ինչը հնարավոր դարձավ հակաիրանական պատժամիջոցների չեղարկումից հետո: Թռիչքները կսկսվեն Իրանի օրացույցով էսֆանդա ամսվա կեսից (մարտի կեսից), հայտնել է իրանական Fars գործակալությունը:
Իրանի և Բրիտանիայի միջև ավիահաղորդակցությունը կասեցվել էր 2012-ին միջուկային ծրագրի պատճառով պատժամիջոցների շրջանակում:
Օրերս կողմերը պայմանավորվել են, որ ամեն շաբաթ ավիաընկերությունը կկատարի Լոնդոն-Թեհրան 4 չվերթ: Այս տեղեկությունները հաստատել է Իրանի քաղավիացիայի ներկայացուցիչ Ռեզա Ջաֆարզադեն:
Իրանի դեմ պատժամիջոցները չեղարկվեցին հունվարի 16-ին` Իրանի և ՄԱԳԱՏԷ-ի միջև «միջուկային ծրագրի» շուրջ համաձայնությունից վեց ամիս անց: Հունվարին ՄԱԳԱՏԷ-ն հաստատեց, որ Իրանն իրոք կասեցրել է ուրանի հարստացումը:

Ряд европейских авиакомпаний планирует возобновить полеты в Иран после почти пятилетнего перерыва, сообщает Associated Press. Заместитель главы управления гражданской авиации Ирана Мохаммад Ходакарами заявил, что обсуждал с представителями британского авиаперевозчика British Airways возобновление полетов. Также он отметил, что заинтересованность в полетах в Иран выразили Air France и KLM.
Отмечается, что иранская авиакомпания Iran Air осуществляет три рейса в неделю в Лондон, а также по два в Париж и Амстердам, передает Газета.ру.
В свою очередь, ведущий британский авиаперевозчик British Airways договорился о возобновлении рейсов в Тегеран, что стало возможным после отмены антииранских санкций. Полеты начнутся с середины иранского календарного месяца Эсфанда (начало марта), передало иранское информационное агентство Fars.
Авиасообщение между Британией и Ираном остановилось в 2012 году из-за санкций по ядерной программе.
На днях стороны договорились, что еженедельно авиакомпания будет совершать четыре рейса из Лондона в иранскую столицу. С подтверждением данной информации выступил представитель организации гражданской авиации Ирана Резу Джафарзаде.
ЕС и США сняли санкции с Ирана 16 января. Это произошло спустя полгода после достижения соглашения о том, что Тегеран свернет свою ядерную программу: МАГАТЭ в январе подтвердило, что Иран действительно перестал обогащать уран