29 Հունվար 2016 - 08:50 AMT
Զիկայի հարուցիչն առաջին անգամ հայտնաբերվել է Ուրուգվայում, սակայն երբեք այսքան արագ չի տարածվել: Բրազիլիան առաջինը հայտնեց այդ վիրուսով վարակների մասին 2015-ի մայիսին: Վիրուսը տարածում են մոծակները:
Զիկայի վիրուսը շատ բարդ է հայտնաբերել, քանի որ այն հատուկ ախտանշաններ չունի: Սակայն, ըստ ԱՀԿ փորձագետնրի, Բրազիլիայում արդեն 500 000-1,5 մլն վարակակիր կա, հայտնում է BBC- ի ռուսական ծառայությունը:
Միաժամանակ հաճախակի են դարձել միկրոցեֆալիայի դեպքերը` երբ երեխան անհամաչափ փոքր գլխով է ծնվում: «Մեծ մասի մոտ դա ոչ մի կերպ չի արտահայտվի, սակայն կան կասկածներ, որ Զիկայի վիրուսը ուղեղի արատներ է առաջացնում նորածինների մոտ»,-ասել է ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Մարգարետ Չանը: Նա հայտարարել է «արտակարգ թիմ» ստեղծելու մասին, որը կոչված է պայքարելու վիրուսի արագ տարածման դեմ:
Չանը զգուշացրել է նաև, որ իրավիճակը կարող է վատթարանալ, քանի որ եղանակային պայմաններն այս տարի նպաստում են մոծակների կտրուկ աճին:
Փետրվարի 1-ին թիմի անդամները կորոշեն` արդյոք խոսքը գլոբալ համաճարակի մասին է: Վերջին անգամ այդպիսի գլոբալ արտակարգ իրավիճակ ստեղծվեց Արևմտյան Աֆրիկայում Էբոլայի վարակի բռնկման ժամանակ, որը 11 հազար մարդու կյանք խլեց:
ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ պատվաստանյութ է մշակում, որի կլինիկական փորձարկումները կարող են սկսվել արդեն 2016-ին: ԱՄՆ-ում այս հիվանդության 31 դեպք է գրանցվել:

29 January 2016 - 06:38 AMT
The hunt for a vaccine to prevent the Zika virus could take years, a top U.S. health chief said amid a worrying outbreak of the mosquito-borne illness blamed for birth defects, AFP reports.
There is no vaccine or treatment for Zika, which the World Health Organization said is "spreading explosively" through the Americas and may lead to as many as four million cases in the region.
Zika has been linked to a rise in cases of microcephaly — abnormally small heads and brains — in babies born to infected women in Brazil.
Anthony Fauci, the director of the National Institute for Allergy and Infectious Diseases (NIAID), said the U.S. government is working on two approaches toward a vaccine against Zika, based on research already done on related mosquito-borne viruses.
The first is a "DNA-based vaccine using a strategy very similar to what we employed for another flavivirus, the West Nile virus," he told reporters. Flaviviruses are generally transmitted by mosquitoes or ticks.
"Secondly, a live attenuated vaccine, building on similar and highly immunogenic approaches used for the closely related dengue virus," he added, according to AFP.
Hopes are high that a so-called Phase I clinical trial could begin later this year to test the safety and efficacy of a Zika vaccine in people, but Fauci cautioned that a finished product will take far longer.
"While these approaches are promising, it is important to understand that we will not have a widely available, safe and effective Zika vaccine this year and probably not even in the next few years," he said.