Թուրքիան բանակի մեխանիզացված ստորաբաժանումներ է մտցրել Սիրիայի տարածք, որոնք բետոնե պատեր են կառուցում և խրամատներ են փորում` շարունակելով աջակցությունն ահաբեկիչներին: Այդ մասին հայտնել է ՄԱԿ-ում Սիրիայի ժամանակավոր հավատարմատար Մունզեր Մունզերը` ԱԽ և ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարին հասցեագրված նամակում:
Ըստ դիվանագետի, 2015-ի դեկտեմբերին թուրքական բանակի ստորաբաժանումները մտել են Սիրիայի տարածք` Դայր Հուսն, Բուստան գյուղերի, Աբու Ռասին շրջանի ուղղությամբ, ինչպես նաև Ամանա և Շեյխ Մանսուր գյուղերից դեպի հյուսիս ընկած տարածքում: «Այնտեղ նրանք շինարարական աշխատանքներ են իրականացնում»,-գրել է Մունզերը: Նա հայտնել է, որ Հարիմ քաղաքի մատույցներում, որը գտնվում է Իդլիբ գավառի հյուսիսում, թուրք զինվորականները «4 մ լայնությամբ և 8մ խորությամբն խրամատներ են փորել», իսկ Ռաս էլ Այն քաղաքում և արվարձաններում մինչև 6 մ բարձրությամբ բետոնե պատ են կառուցել:
Ինչպես պնդում է դիվանագետը, թուրքական կառավարությունը «շարունակում է տարբեր տիպի նյութական, նյութատեխնիկական և ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել սիրիացի թուրքոմանների ահաբեկչական խմբերին»: Նա ասել է, որ թուրք սպաները «կանոնավոր կերպով այցելում են» թուրքոման գրոհայինների ճամբարներ: Բացի այդ, Անկարան օգնում է օտարերկրացի գրոհայիններին հասնել Սիրիա, »ապաստան է տալիս նրան և բուժօգնություն տրամադրում Թուրքիայի տարածքում, որտեղ ահաբեկիչների նախապատրաստման հատուկ ճամբարներ կան»:
Մունզերը պահանջել է Թուրքիայի իշխանություններից «անհապաղ դադարեցնել Սիրիայի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության խաթարմանն ուղղված բոլոր գործողությունները: Սիրիայի իշխանությունների անունից Մունզերը խնդրել է ՄԱԿ ԱԽ-ին «պատասխանատվություն ստանձնել և զսպել Անկարայի գործողությունները»:
Մունզերը հավելել է, որ Սիրիան իրավասու է միջոցներ ձեռնարկել պաշտպանելու համար իր ինքնիշխանությունն ու պատճառած վնասի համար փոխհատուցում պահանջել, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարա Զախարովան հայտարարել է, որ բանակցություններին ընդառաջ Սիրիայում ակտիվացել են ահաբեկչկան խմբերը, որոնք աջակցություն են ստանում Թուրքիայից: Զախարովան նշել է, որ թուրք-սիրիական սահմանի մոտ կառուցված պաշտպանական կառույցները ահաբեկիչները կարող են օգտագործել որպես հենակետեր:
Հունվարի 25-ին Սիրիայի գծով ՄԱԿ հատուկ դեսպանորդ Ստեֆան դե Միստուրան, որը որպես միջնորդ է հանդես գալիս միջսիրիական բանակցություններում, հայտարարել է, որ բանակցությունները կմեկնարկեն հունվարի 29-ին և կտևեն 6 ամիս: Թուրքիան բոյկոտում է Սիրիայի հարցով Ժնևում կայանալիք բանակցությունները, քանի որ դրան հրավիրված են նաև քրդական «Ժողովրդավարական միություն» կուսակցության ներկայացուցիչները, որին Թուրքիան համարում է Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության՝ PKK-ի սիրիական թևը:

29 Январь 2016 - 07:57 AMT
Дипломат: Турция отгораживается от Сирии бетонной стеной, параллельно продолжая помогать террористам
Турция ввела на территорию Сирии механизированные подразделения армии, которые строят бетонные стены и роют траншеи, а также продолжают оказывать помощь террористам. Об этом сообщил временный поверенный в делах Сирийской Арабской Республики при ООН Мунзер Мунзер в письме Совету Безопасности и генеральному секретарю Пан Ги Муну, опубликованном в четверг.
По словам дипломата, в декабре 2015 года механизированные подразделения турецкой армии проникли на территорию Сирии, «проследовав в направлении деревни Дайр-Гусн (округ Джавадия), деревни Бустан (область Маликия), районов округа Абу-Расин (область Рас-эль-Айн) и территории к северу от деревень Амана и Шейх-Мансур (округ Дирбасия)». «Там ими были проведены различные строительные работы», – написал Мунзер. Он, в частности, сообщил, что в районе города Харим на севере провинции Идлиб турецкие военные «вырыли траншеи шириной 4 метра и глубиной 8 метров», а в городе Рас-эль-Айн и его окрестностях возвели стены высотой до 6 метров.
Как утверждает дипломат, турецкое правительство «продолжает оказывать различные виды военной, материально-технической и финансовой поддержки действующим на его стороне террористическим группам сирийских туркменов». По его словам, офицеры турецкой армии и разведки «регулярно посещают» учебные лагеря туркменских боевиков. Кроме того, Анкара помогает иностранным террористам проникать на территорию Сирии, а также «предоставляет им убежище и оказывает медицинскую помощь на территории Турции, где созданы лагеря по подготовке террористов», добавил Мунзер Мунзер, передает ТАСС.
Он потребовал от турецких властей «немедленно прекратить все агрессивные действия, направленные на подрыв государственного суверенитета и территориальной целостности Сирийской Арабской Республики». От имени властей САР дипломат попросил Совет Безопасности «взять на себя ответственность» и сдержать действия Анкары «в целях поддержания международного мира и безопасности». При этом он подчеркнул, что Сирия вправе предпринимать меры по защите своего суверенитета и требовать компенсации за причиненный ей ущерб.