30 Հունվար 2016 - 09:10 AMT
Թուրքիան դիմել է ԵՄ-ին` խնդրելով գրեթե կրկնապատկել միգրացիոն ճգնաժամի համար նախատեսված ֆինանսական օգնությունը` €3 մինչև €5 մլրդ: Միջոցները նախատեսված են Թուրքիայի տարածքում փախստականներին պահելու համար, հայտնում է Die Welt-ը:
Այդ մասին պարբերականին է հայտնել աղբյուրը ԵՄ դիվանագիտական շրջանակներում: «Անկարան հիմա €5 մլրդ է պահանջում, բայց մենք պատրաստ ենք հատկացնել միայն €3 մլրդ»,-ասել է պարբերականի զրուցակիցը, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Ըստ պարբերականի, Բրյուսելի և Անկարայի միջև բանակցությունները բարդանում են նաև այն պատճառով, որ ԵՄ-ն ցանկանում է վերահսկել միջոցների ծախսը, որոնք, ըստ եվրապաշտոնյաների, պետք է հատկացվեն միայն կոնկրետ նախագծերի համար: Վիճակը բարդանում է նաև նրանով, որ նույնիսկ խոստացված 3 միլիարդը դեռ չի հատկացվել` Իտալիայի կողմից արգելափակելու պատճառով:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Իտալիան արգելափակել է €3 մլրդ հատկացումը Թուրքիային: Ինչպես հայտարարել է Իտալիայի ֆինանսների նախարար Պիեռ Կառլո Պադոան, գումարը հատկացվելու է Եվրամիության միասնական բյուջեից, իսկ կոնկրետ նպատակները, թե ինչի համար է այն ծախսվելու, հայտնի չեն: Ուստի Հռոմն արգելափակել է Անկարային գումարը հատկացնելու Եվրահանձնաժողովի որոշումը:

30 January 2016 - 10:05 AMT
Ankara wants additional 2 billion euros ($2.16 billion at current exchange rates) from the European Union to tackle the migrant crisis, which will almost double the initially agreed sum, Sputnik International reported Saturday, January 30.
On November 29, the European Union and Turkey approved a joint plan to counter the influx of migrants into the bloc, under which EU member states will give some 3 billion euros to Ankara and fast track the negotiations for its accession to the 28-nation bloc.
German Die Welt newspaper reported, citing a high-ranking EU diplomat that Turkey wanted to receive some 5 billion euros from the European Union, despite the fact that Brussels was ready to provide Ankara with the sum that had been agreed before.
Europe is currently struggling to cope with a massive refugee crisis, with hundreds of thousands of people leaving their crisis-torn countries of origin in North Africa and the Middle East for stable and wealthy EU member states.
Turkey is a key transit route for refugees. According to the UN refugee agency, more than 2.5 million Syrian refugees are temporarily living in Turkey, many of whom seek to travel further to Europe.