1 Փետրվար 2016 - 08:17 AMT
Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, հայտնի թուրք գրող Օրհան Փամուկը քննադատել է Եվրամիության դիրքորոշումը Թուրքիայում ժողովրդավարական իրավունքների և ազատությունների հարցում: Գրողի հետ հարցազրույցը հունվարի 31-ին հրապարակել է Hurriyet Daily News թերթը:
«Նրանք մոռացել են իրենց բոլոր արժեքները: ԵՄ-ն աչք է փակում Թուրքիայում ժողովրդավարության վիճակի և մամուլի ազատության վրա` միգրացիոն ճգնաժամի հարցում գործակցելու պատճառով: Միգրացիոն ճգնաժամն ու պայքարն «Իսլամական պետության» դեմ «կապել են Եվրոպայի ձեռքերը»,-ասել է նա:
Փամուկը համեմատել է ԵՄ վերաբերմունքը Թուրքիային, ժամանակին Սաուդյան Արաբիային Արևմուտքի վերաբերմունքի հետ: «Նրանք մեզ ընկալում են այնպես, ինչպես նախկինում ընկալում էին Սաուդյան Արաբիան` եթե Թուրքիան անում է այն, ինչ մեզ հարկավոր է, ապա մեզ համար միևնույն է, թե երկրի ներսում ինչ է կատարվում»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Փամուկը նաև քննադատել է իշխանությունների դիրքորոշումը Cumhuriyet-ի գլխավոր խմբագիր Ջան Դյունդարի և Անկարայի թղթակից Էրդեմ Գյուլի հարցում, որոնք ձերբակալվել են Սիրիա զենք տեղափոխող բեռնատարների նկարները հրապարակելու համար: Նրանք մեղադրվում են լրտեսության և պետական դավաճանության մեջ, նրանց ցմահ բանտարկություն է սպառնում:
Թուրքական դատախազությունը մեղադրական եզրակացություն է ներկայացրել 2015-ի նոյեմբերին ձերբակալված ընդդիմադիր Cumhuriyet թերթի գլխավոր խմբագիր Ջան Դյունդարին և Անկարայի թղթակից Էրդեմ Գյուլին:
Ժողովրդավարական երկրներում մարդիկ չպետք է թութակի նման կրկնեն ընտրություններում հաղթած կուսակցության կարծիքը: Հնարավոր չէ նստել ու վեպ գրել, երբ Ջոն Դյունդարը բանտում է»,-ասել է նա:
Օրհան Փամուկը թուրք մտավորականության այն սակավաթիվ ներկայացուցիչներից է, որոնք բացահայտորեն ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունը: 2005 թ. Փամուկը շվեյցարական թերթին տված հարցազրույցում հայտարարեց. «Թուրքիայում մոտ 1 միլիոն հայ և 300 հազար քուրդ է սպանվել: Այդ մասին ոչ ոք չի խոսում, իսկ ինձ ատում են դրա մասին խոսելու համար»: Դրանից հետո գրողի համար խնդիրներ առաջացան հայրենիքում, նա մեղադրվեց թուրքերի ինքնությունը ոտնահարելու ու նրանց զգացմունքները վիրավորելու մեջ: 2007-ին, Նոբելյան մրցանակ ստանալուց մեկ տարի անց, Փամուկը ստիպված եղավ հեռանալ Թուրքիայից և հաստատվել ԱՄՆ-ում:

Internationally acclaimed Turkish writer Orhan Pamuk has accused the European Union of turning a blind eye to the state of democracy and media freedom in Turkey because of its cooperation in the migration crisis, Hurriyet Daily News reports.
“They have forgotten all their values,” Pamuk said in an interview, referring to the EU, adding that the fight against the Islamic State [Iraq and the Levant] group and the migrant crisis had “tied Europe’s hands.”
Brussels reached an agreement with EU hopeful Turkey in November to encourage Ankara to keep refugees inside its territory, after a mass influx of migrants crossed into the EU last year, stoking tensions in several member states.
The deal also gave new momentum to Turkey’s years-long push to become a member of the EU, which had long been held up by several issues including its human rights record.
Pamuk criticized the 28-nation bloc for ignoring Turkey’s recent record in freedom of expression.
“They are looking to us as they looked to Saudi Arabia once upon a time: If (Turkey) is doing what we want, we don’t care what they do at home.”
Pamuk lamented recent developments in Turkey, including the detention of leading opposition journalists Can Dündar and Erdem Gül on charges of revealing classified information.
The two journalists with the Cumhuriyet newspaper are facing multiple life sentences on charges of revealing state secrets in a report that government allegedly tried to send arms into Syria.
“I am a person who says “let’s talk about literature only” but it is no longer possible,” Pamuk said.
The author, who was awarded the Nobel Prize for Literature in 2006, has just completed a new novel “The Red-Haired Woman,” which will be released in Istanbul on February 2.