1 Փետրվար 2016 - 08:17 AMT
Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, հայտնի թուրք գրող Օրհան Փամուկը քննադատել է Եվրամիության դիրքորոշումը Թուրքիայում ժողովրդավարական իրավունքների և ազատությունների հարցում: Գրողի հետ հարցազրույցը հունվարի 31-ին հրապարակել է Hurriyet Daily News թերթը:
«Նրանք մոռացել են իրենց բոլոր արժեքները: ԵՄ-ն աչք է փակում Թուրքիայում ժողովրդավարության վիճակի և մամուլի ազատության վրա` միգրացիոն ճգնաժամի հարցում գործակցելու պատճառով: Միգրացիոն ճգնաժամն ու պայքարն «Իսլամական պետության» դեմ «կապել են Եվրոպայի ձեռքերը»,-ասել է նա:
Փամուկը համեմատել է ԵՄ վերաբերմունքը Թուրքիային, ժամանակին Սաուդյան Արաբիային Արևմուտքի վերաբերմունքի հետ: «Նրանք մեզ ընկալում են այնպես, ինչպես նախկինում ընկալում էին Սաուդյան Արաբիան` եթե Թուրքիան անում է այն, ինչ մեզ հարկավոր է, ապա մեզ համար միևնույն է, թե երկրի ներսում ինչ է կատարվում»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Փամուկը նաև քննադատել է իշխանությունների դիրքորոշումը Cumhuriyet-ի գլխավոր խմբագիր Ջան Դյունդարի և Անկարայի թղթակից Էրդեմ Գյուլի հարցում, որոնք ձերբակալվել են Սիրիա զենք տեղափոխող բեռնատարների նկարները հրապարակելու համար: Նրանք մեղադրվում են լրտեսության և պետական դավաճանության մեջ, նրանց ցմահ բանտարկություն է սպառնում:
Թուրքական դատախազությունը մեղադրական եզրակացություն է ներկայացրել 2015-ի նոյեմբերին ձերբակալված ընդդիմադիր Cumhuriyet թերթի գլխավոր խմբագիր Ջան Դյունդարին և Անկարայի թղթակից Էրդեմ Գյուլին:
Ժողովրդավարական երկրներում մարդիկ չպետք է թութակի նման կրկնեն ընտրություններում հաղթած կուսակցության կարծիքը: Հնարավոր չէ նստել ու վեպ գրել, երբ Ջոն Դյունդարը բանտում է»,-ասել է նա:
Օրհան Փամուկը թուրք մտավորականության այն սակավաթիվ ներկայացուցիչներից է, որոնք բացահայտորեն ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունը: 2005 թ. Փամուկը շվեյցարական թերթին տված հարցազրույցում հայտարարեց. «Թուրքիայում մոտ 1 միլիոն հայ և 300 հազար քուրդ է սպանվել: Այդ մասին ոչ ոք չի խոսում, իսկ ինձ ատում են դրա մասին խոսելու համար»: Դրանից հետո գրողի համար խնդիրներ առաջացան հայրենիքում, նա մեղադրվեց թուրքերի ինքնությունը ոտնահարելու ու նրանց զգացմունքները վիրավորելու մեջ: 2007-ին, Նոբելյան մրցանակ ստանալուց մեկ տարի անց, Փամուկը ստիպված եղավ հեռանալ Թուրքիայից և հաստատվել ԱՄՆ-ում:

Нобелевский лауреат и всемирно известный писатель Орхан Памук раскритиковал позицию Евросоюза в отношении демократических прав и свобод в Турции. Интервью с писателем 31 января опубликовала газета Hurriyet Daily News.
«Они забыли все свои ценности. ЕС закрывает глаза на состояние демократии в Турции, на свободу печати из-за сотрудничества по миграционному кризису. Миграционный кризис и борьба с «Исламским государством» связали Европе руки», – сказал он.
Памук сравнил отношение ЕС к Турции с отношением, которое было когда-то к Саудовской Аравии у Запада. «Они смотрят на нас как на Саудовскую Аравию в былые времена: если Турция делает то, что нам нужно, то нам все равно, что там происходит у нее внутри», – отметил он, передает ТАСС.
Памук также раскритиковал позицию властей в отношении главного редактора газеты «Джумхуриет» Джана Дюндара и шефа ее анкарского бюро Эрдема Гюля, которые попали под арест за раскрытие нелицеприятных сторон деятельности правительства. Они обвиняются в госизмене и шпионаже, им грозят пожизненные сроки.
В Турции 26 ноября 2015 года были арестованы два журналиста, опубликовавшие статью о поставках Анкарой оружия боевикам-исламистам в Сирию. Главный редактор газеты «Республика» Джан Дюндар и корреспондент издания Эрдем Гюль напечатали свое расследование еще летом прошлого года, после чего были обвинены лично президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом в шпионаже и пособничестве террористам.
Прокуратура Турции потребовала для них пожизненного заключения.
«В демократических странах люди не должны как попугаи повторять мнения партии, выигравшей последние выборы. Нельзя сесть и написать роман, когда Джан Дюндар находится в тюрьме», – сказал он.
Орхан Памук является одним из немногих представителей турецкой интеллигенции, открыто признавших Геноцид армян в Османской империи. В 2005 году в интервью швейцарской газете он заявил: «В Турции был убит миллион армян и триста тысяч курдов. Об этом никто не говорит, и меня ненавидят за то, что я говорю об этом». После этого у себя на родине писатель был обвинен в оскорблении чувств сограждан и посягательстве на турецкую идентичность. В 2007 году, спустя год после присуждения ему Нобелевской премии по литературе, Орхан Памук был вынужден покинуть Турцию и переехать в Соединенные Штаты.