Շվեյցարիայում տեղի կունենա հանրաքվե, որի ժամանակ երկրի քաղաքացիները պետք է ընտրեն` ցանկանում են ամսական 2500 շվեյցարական ֆրանկ (2250 եվրո) ստանալ, անկախ իրենց վաստակից կամ դրա առկայությունից, հայտնել է The Independent-ը:
Անչափահասները կստանան 625 ֆրանկ: Քվեարկությունը տեղի կունենա հուլիսին:
Այս քվեարկության հիմքում ընկած գաղափարն այն է, որ պետք է վերացնել կապը եկամուտի և զբաղվածության միջև: Մինչդեռ, սոցիոլոգիական հարցումը Շվեյցարիայում պարզել է, որ մարդկանց մեծ մասը մտադիր է շարունակել աշխատանքը, նույնիսկ եթե երաշխավորված եկամուտ ունենա:
Հարցման մասնակիցների միայն 2 տոկոսն է պատասխանել, թե կթողնի աշխատանքը, եթե օրենքը հաստատվի հանրաքվեում, հայտնում է «Դոժդը»:
Եթե այդպիսի օրենք ընդունվի, Շվեյցարիան կդառնա առաջին երկիրն աշխարհում, որը կապահովի իր քաղաքացիներին ամսական եկամուտով, առանց որևէ պայմանի:

1 Февраль 2016 - 08:23 AMT
В Швейцарии пройдет референдум, на котором граждане страны выберут, хотят ли они получать 2500 швейцарских франков (2250 евро) в месяц, независимо от их заработка или его отсутствия. Об этом в воскресенье, 31 января, сообщает The Independent.
Несовершеннолетние будут получать 625 франка.
Голосование пройдет в июле.
Идея, стоящая за этим законом, заключается в том, чтобы разрушить связь между доходом и занятостью. При этом, социологический опрос, проведенный в Швейцарии показал, что большинство людей собираются продолжить работать, даже если им будет гарантирован доход.
Только два процента опрошенных ответили, что бросят свою работу, если закон пройдет на референдуме, передает «Дождь».
Если такой закон будет принят, Швейцария станет первой в мире страной, которая будет обеспечивать своих граждан безусловным месячным доходом.