Հայաստանի նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ստանձնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) նախագահի պարտականությունները: ԵՏՀ-ն Եվրասիական տնտեսական միության գործադիր մարմինն է:
Սարգսյանը հաստատվել է ԵՏՀ նախագահի պաշտոնում 2015-ի դեկտեմբերին` Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում, ԵՏՄ նախագահների կողմից: Սարգսյանն այդ պաշտոնում փոխարինեց ՌԴ ներկայացուցիչ Վիկտոր Խրիստենկոյին:
Փոխվել է նաև հանձնաժողովի կազմը: Եթե նախկինում յուրաքանչյուր անդամ պետություն 3-ական նախարար ուներ հանձնաժողովի կազմում, ապա այժմ` 2-ական: Այսպիսով, ԵՏՀ-ն փետրվարի 1-ից 10 անդամ ունի:
Հանձնաժողովում նոր նախարարի պաշտոն է հաստատվել` ներքին շուկաների, տեղեկայնացման, տեղեկատվական հաղորդակցային տեխնոլոգիաների գծով նախարար: Այդ պաշտոնը զբաղեցրել է Կարինե Մինասյանը, որը նախկինում զբաղեցնում էր Հայաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարարի պաշտոնը:

Armenia’s Tigran Sargsyan assumed his responsibilities as the new Chairman of the Eurasian Economic Commission (EEC) on Monday, February 1, the EEC website reports.
Sargsyan’s chairmanship was approved by the Presidents of Eurasian Economic Union (EEU) at the session of the Supreme Eurasian Economic Council last December.
By the decision of the Supreme Council, each EEU member state (Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Russia) is now represented by two, instead of three, members of the Board (Ministers).
The Board thus consists of 10 members starting Monday.
However, the only new Board member, other than the Chairman, is Veronika Nikishina (representative of the Russian Federation) who replaced her predecessor Andrey Slepnev as Minister for Trade.
Also by the Council’s decision, a new position was introduced to the Commission – Member of the Board – Minister in charge of Domestic Markets, Informatization, and Information and Communication Technologies, with Karine Minasyan (Armenia) taking the post.