Հայաստանի նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ստանձնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) նախագահի պարտականությունները: ԵՏՀ-ն Եվրասիական տնտեսական միության գործադիր մարմինն է:
Սարգսյանը հաստատվել է ԵՏՀ նախագահի պաշտոնում 2015-ի դեկտեմբերին` Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում, ԵՏՄ նախագահների կողմից: Սարգսյանն այդ պաշտոնում փոխարինեց ՌԴ ներկայացուցիչ Վիկտոր Խրիստենկոյին:
Փոխվել է նաև հանձնաժողովի կազմը: Եթե նախկինում յուրաքանչյուր անդամ պետություն 3-ական նախարար ուներ հանձնաժողովի կազմում, ապա այժմ` 2-ական: Այսպիսով, ԵՏՀ-ն փետրվարի 1-ից 10 անդամ ունի:
Հանձնաժողովում նոր նախարարի պաշտոն է հաստատվել` ներքին շուկաների, տեղեկայնացման, տեղեկատվական հաղորդակցային տեխնոլոգիաների գծով նախարար: Այդ պաշտոնը զբաղեցրել է Կարինե Մինասյանը, որը նախկինում զբաղեցնում էր Հայաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարարի պաշտոնը:

1 Февраль 2016 - 08:26 AMT
Экс-премьер Армении Тигран Саркисян приступил к исполнению обязанностей председателя Евразийской экономической комиссии (исполнительного органа Евразийского экономического союза).
Саркисян был утвержден в должности в декабре 2015 года на заседании Высшего Евразийского экономического совета ЕАЭС президентами. Саркисян сменил представителя России Виктора Христенко, занимавшего эту должность с 1 февраля 2012 года.
Кроме того, изменился и состав Комиссии. Если ранее каждое государство делегировало трёх министров коллегии, то теперь – двоих. Таким образом, численность Коллегии с 1 февраля составляет 10 человек.
В Комиссии введена новая министерская должность – министр по внутренним рынкам, информатизации, информационно-коммуникационным технологиям. Этот пост заняла Карине Минасян, ранее первый замминистра экономики Армении.