2015-ի հոկտեմբերին Սինայի թերակղզում ահաբեկչության հետևանքով աղետի ենթարկված ռուսական А321-ի կործանմանը կարող են առնչություն ունենալ թուրքական ծայրահեղ ազգայնական «Գորշ գայլեր» խմբակցության անդամները, որը կապված է «Իսլամական պետության» հետ: Այս մասին գրել է «Կոմերսանտը»:
Ահաբեկչությանը «Գորշ գայլերի» հնարավոր մեղսակցության մասին «Կոմերսանտին» է հայտնել աղբյուրը ՌԴ հատուկ ծառայություններում, հայտնում է «Դոժդը»:
Կազմակերպությունը գործում է Թուրքիայում 1960-ականներից սկսած: Նրա հիմնադիրն է Ալփարսլան Թյուրքեշը` ծայրահեղ աջակողմյան Հանրապետական գյուղացիական ազգայնական կուսակցության ղեկավարը, որը 1969-ին վերանվանվեց «Ազգայնական շարժման կուսակցության»:
Ինչպես գրում է թերթը, ըստ ռուսական հատուկ ծառայությունների, «Գորշ գայլերը» մասնակցել են մարտական գործողություններին Չեչնիայում, զենք են մատակարարել զինյալներին:
«Գորշ գայլերի» առաջնորդներից մեկը` Ալփարսլան Չելիքն ավելի վաղ ստանձնեց ռուսական Սու-24-ի օդաչուներից մեի սպանության պատասխանատվությունը Սիրիայի տարածքում:
2015-ի հոկտեմբերի 31-ի վաղ առավոտյան ռուսական «Կոգալիմավիա» ավիաընկերության Airbus-321 օդանավը, որը կատարում էր 9268 Շարմ էլ Շեյխ- Սանկտ Պետերբուրգ չվերթը, որը դուրս է եկել Եգիպտոսից Մոսկվայի ժամանակով 6.21-ին, 23 րոպե անց անհետացել է ռադարների էկրաններից: Ինքնաթիռում կար 217 ուղևոր և անձնակազմի 7 անդամ: Եգիպտոսում աղետի ենթարկված ռուսական А321-ի ինքնագրիչների վերծանմամբ զբաղվող քննիչները հայտնել են, որ գրանցվել է պայթյուն, որը կապված չի եղել շարժիչի խափանման հետ: Նոյեմբերի 17-ին Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության ղեկավար Ալեքսանդր Բորտնիկովը հաստատեց Սինայի թերակղզում կործանված A321 ռուսական ինքնաթիռում ահաբեկչության փաստը։
Ինքնաթիռը պայթեցերել են պրոֆեսիոնալները: Ավելի վաղ ԶԼՄ-ներում մի քանի վարկած հայտնվեց` մեկի համաձայն, ռումբը ինքնաթիռ է տարել հավաքարարներից մեկը, ինքնաթիռը սպասարկող մաքրման աշխատանքներով զբաղվող աշխատակիցների թվից:

1 Февраль 2016 - 10:47 AMT
К совершению теракта на борту российского А321 компании «Когалымавиа», который потерпел крушение в октябре 2015 года на Синайском полуострове, могут быть причастны члены турецкой радикальной националистической организации «Серые волки», связанные с «Исламским государством» (организация запрещена в России), пишет в понедельник, 1 февраля, «Коммерсантъ».
О возможной причастности «Серых волков» к совершению теракта изданию рассказал источник в спецслужбах.
Организация появилась в Турции в конце 1960-х годов. Ее создатель — Алпарслан Тюркеш, глава ультраправой Республиканской крестьянской националистической партии, которая была преобразована в 1969 году в Партию националистического движения.
Как пишет газета, по данным российских спецслужб, «Серые волки» участвовали в боевых действиях в Чечне. Члены организации перебрасывали в республику оружие.
Один из лидеров организации Алпарслан Челик ранее взял на себя ответственность за расстрел на сирийской территории одного из пилотов сбитого турецкими ВВС пилота российского Су-24 в ноябре 2015 года.
29 января Национальный антитеррористический комитет сообщил, что по линии ФСБ пока нет никакой информации о подозреваемых в осуществлении теракта. Однако через несколько часов после этого сообщения агентство Reuters передало, что среди подозреваемых в теракте оказался механик компании EgyptAir, двоюродный брат которого присоединился к «Исламскому государству» (организация запрещена в РФ).