Թուրքիայում 1300 հյուրանոց է հանվել վաճառքի Էգեյան և Միջերկրական ծովերի ափին` երկրում անվտանգության հետ կապված իրավիճակի վատթարացման և ՌԴ հետ ճգնաժամի պատճառով, հայտնում է Zaman-ը:
Նոյեմբերի 24-ին թուքական F-16 կործանիչը ռուսական Սու-24 ինքնաթիռ է խոցել Սիրիայի հետ սահմանին: Օդաչուներից մեկին հաջողվել էր փրկել սիրիական բանակի աջակցությամբ, մյուսին` գնդակահարել են ցամաքից: Փոխգնդապետ Պեշկովը կատապուլտի միջոցով դուրս նետվելով կործանվող ինքնաթիռից, հայտնվել է ապստամբների ձեռքում` նրա ուղղությամբ կրակ են բացել ցամաքից: Շտուրման Մուրախտինին հաջողվեց փրկել: Ըստ ՌԴ նախագահի, ռուս օդաչուներն ու ռուսական ինքնաթիռը չէին սպառնում Թուրքիային: «Սու-24 ռուսական ռազմական ինքնաթիռի խոցումը հարված է թիկունքից, որ հասցրեցին ահաբեկիչներին աջակցողները»,-ասել է նա:
Պարբերականը նշում է, որ Թուրքիայի զբոսաշրջության ոլորտն այժմ վատթարագույն ճգնաժամի մեջ է: Որպես հյուրանոցների վաճառքի պատճառ թերթը նշում է տնտեսական դժվարությունները, զբոսաշրջիկների հոսքի նվազումը եվրոպական երկրներից և ամրագրումների չեղարկումը, ինչպես նաև հյուրանոցների սեփականատերերի պարտքերը բանկերին:
Հյուրանոցների համախառն արժեքը թերթը գնահատել է մոտ 30 մլրդ թուրքական լիրա` ավելի քան 10 մլրդ դոլար, իսկ տարողությունը կազմում է 153 հազար տեղ: Ամենից շատ է Անթալիայում վաճառվող հյուրանոցների քանակը` մոտ 410 հյուրանոց, որից 120-ը` 5-աստղանի:
Ինչպես նշել է անշարժ գույքի վաճառքով զբաղվող Իսմաիլ Օզերը, ավելի քան 100 զբոսաշրջային ընկերություն ցանկանում է դուրս գալ բիզնեսից:
«Ինքնաթիռի հետ կապված ճգնաժամը շատ մեծ ազդեցություն ունեցավ: Միայն Անթալիայում հյուրանոցները փակ են արդեն 4 ամիս, շատերը սնանկության եզրին են»,-հայտարարել է Անթալիայի հյուրանոցներից մեկի տնօրեն Աբդուրահման Ղարամանօղլուն:
«Կոնկրետ միայն Ռուսաստանից չի ժամանի մոտ 4,5 մլն զբոսաշրջիկ` դա տարեկան 4,5 մլրդ դոլարի կորուստ է»,-մեջբերում է թերթը Էգեյան ծովի հյուրանոցների ու զբոսաշրջային կազմակերպությունների ասոցիացիայի նախագահ Մեհմեդ Իշլերը: Նա բողոքել է, թե Հունաստանը, օգտվելով առիթից, իր մոտ է հրավիրում զբոսաշրջիկներին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ գերմանական Die Zeit-ը գրել է, որ զբոսաշրջությունը Թուրքիայում կորցրել է հիմնական հաճախորդներին, որի հետևանքներն աղետալի կլինեն երկրի տնտեսության համար: Անհաջողությունները, որ կուտակվել են զբոսաշրջային բիզնեսի վրա, կազդեն երկրի ամբողջ տնտեսության վրա: «Զբոսաշրջությունը Թուրքիայի տնտեսության շատ կարևոր մաս է և արտարժույթի հիմնական աղբյուրներից մեկը»,-ասում է Գերմանիայի Միջազգային համագործակցության ընկերակցության մասնագետ Մարտինա Սիմոնը:

Отельеры в Турции выставили на продажу порядка 1300 гостиниц на побережье Эгейского и Средиземного морей из-за ухудшения ситуации с безопасностью в стране и кризиса в отношениях с РФ, сообщает газета Zaman.
Отношения РФ и Турции переживают кризис после того, как 24 ноября 2015 года турецкий истребитель F-16 сбил в Сирии российский бомбардировщик Су-24. Президент РФ Владимир Путин назвал это «ударом в спину» со стороны пособников террористов. После инцидента президент РФ подписал указ о мерах по обеспечению нацбезопасности и специальных экономических мерах в отношении Турции. МИД РФ заявил, что нарастающая угроза терроризма из Турции не меньше, чем из Египта, и не рекомендовал россиянам посещать Турцию в ближайшее время. Следом Ростуризм рекомендовал туроператорам прекратить продажи туров в эту страну.
Издание отмечает, что туристическая индустрия страны сейчас переживает один их худших кризисов в ее истории. Причиной продажи отелей газета называет экономические трудности, уменьшение числа туристов из европейских стран и отмену бронирований, а также долги отельеров перед банками.
Совокупная стоимость этих отелей оценивается газетой в сумму порядка 30 миллиардов турецких лир (более 10 миллиардов долларов), а их вместимость — 153 тысячи мест. Больше всего отелей выставлено на продажу в Анталье, наиболее ориентированной на российский рынок, — около 410 гостиниц, из них 120 пятизвездочных.
«Многие владельцы отелей брали деньги в долг, а потом не смогли их выплатить после ухудшения ситуации. Кроме того, еще и кризис с РФ вынудил многих отельеров продавать отели», — цитирует газета риелтора Исмаила Озера. По его словам, более 100 туристических компаний выразили желание выйти из бизнеса.
«Кризис с самолетом оказал на нас большое влияние. В одной только Анталье отели закрыты уже четыре месяца, многие на грани банкротства», — заявил газете директор отеля в Анталье Абдуррахман Караманлыоглу.
«Конкретно Россия не отправит около 4,5 миллиона туристов — это означает около 4,5 миллиарда долларов потерь», — цитирует газета председателя ассоциации туристических предприятий и гостиниц региона Эгейского моря Мехмета Ишлера. Он посетовал на то, что Греция переманивает туристов, пользуясь тем, что в Турции увеличилось число терактов, передает РИА Новости.
Согласно статистическим данным Министерства культуры и туризма Турции, число российских туристов, посетивших Турцию в 2015 году, уменьшилось по сравнению с 2014 годом на 18,6% и составило 3,65 миллиона человек.