Թուրքիան պետք է մանրակրկիտ կերպով հետաքննի երկրի հարավ-արևելքում` Ջիզրե քաղաքում մի խումբ խաղաղ բնակիչներին տանկերից հրետակոծելու հանգամանքները: Հարձակումը քաղաքացիական անձանց վրա հանցագործություն է, հայտարարել է ՄԱԿ մարդու իրավունքների գծով գերագույն հանձնակատար Զեյդ Ռահադ ալ Հուսեյնը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հանձնակատարը նաև «լուրջ մտահոգություն է հայտնել» օպերատոր Ռեֆիկ Թեկինի ձերբակալության, որը նկարահանել է գնդակոծությունը, ինչպես նաև կալանավայրում երկու այլ հայտնի լրագրողների գտնվելու ծանր պայմանների վերաբերյալ:
«Ոճրագործությունը տեսանկարահանելը հանցագործություն չէ, սակայն անզեն քաղաքացիական անձանց վրա կրակելն, անկասկած, հանցագործություն է»,-ասել է հանձնակատարը:
Ըստ Ալ Հուսեյնի, Թուրքիան պետք է «անկախ ու անաչառ հետաքննություն սկսի» այդ դեպքի, նաև խաղաղ բնակիչների սպանության այլ դեպքերի առնչությամբ: Վերոնշյալ տեսագրությունը «լուրջ հարցեր է առաջ քաշում այն մասին, թե ինչ է կատարվում Ջիզրայում և Թուրքիայի հարավ-արևելյան մյուս շրջաններում, որոնք, ենթադրաբար, կտրված են արտաքին աշխարհից զինվորականների օգնությամբ»:
«Մոտ 10 օր առաջ Ջիզրեում նկարահանված Թեկինի կադրերը շոկ են առաջացնում: Մի խումբ անզեն մարդիկ, որոնց առաջնորդում են սպիտակ դրոշներով տղամարդ և կին, և որոնք, ըստ հաղորդագրությունների, սայլով զոհվածների մարմիններն էին տեղափոխում: Նրանց հետևում էին տանկերը: Հենց որ նրանք անցան ճանապարհը, հրետակոծության տակ հայտնվեցին, իսկ Թեքինը շարունակում էր նկարահանել, թեև տեսախցիկի վրա արյան կաթիլներ հայտնվեցին…Ամենակարևորը, երբ դիտեք տեսանյութը, ձայնը ամբողջ հզորությամբ միացրեք, ..դա սարսափելի է»,-պատմել է Ալ Հուսեյնը:

Турция должна тщательно расследовать предположительный случай обстрела группы мирных граждан из танков в городе Джизра в юго-восточной части страны, атаки против гражданских лиц являются преступлением, заявил Верховный комиссар ООН по правам человека Зейд Раад аль Хуссейн.
Глава УВКПЧ ООН выразил также «серьезную озабоченность» сообщениями об аресте оператора Рефика Текина, который снимал обстрел, а также исключительно тяжелыми условиями заключения для двух других известных журналистов.
«Снять на видео злодеяния — это не преступление, но обстрел невооруженных гражданских лиц совершенно точно таковым является», — добавил глава УВКПЧ.
По словам аль Хуссейна, Турция должна провести «независимое и непредвзятое расследование» этого случая, а также других случаев убийства мирных граждан. Появление данного видео «вызывает серьезные вопросы о том, что действительно происходит в Джизре и других районах юго-восточной части Турции, которая, предположительно, была отрезана военными от остального мира», сообщает РИА Новости.
«Кадры, которые были сняты Рефиком Текином в Джизре около 10 дней назад, являются шокирующим. На них видно группу невооруженных людей, возглавляемых женщиной и мужчиной, которые несли белые флаги. Они толкали перед собой телегу, по сообщениям, с телами погибших, и за ними следили танки. Как только они перешли дорогу, они попали под артобстрел, а Текин продолжал снимать, в то время как камеру забрызгивали капли крови… Если вы посмотрите на видео… самое важное, включите звук на полную мощность — это ужасающе», — рассказал аль Хуссейн.
По его словам, УВКПЧ ООН в прошлую пятницу провела переговоры с представителями Турции.
«Я надеюсь, мы продолжим такие дискуссии, на которых мы обменялись мнениями», — добавил аль Хуссейн.