2 Փետրվար 2016 - 12:24 AMT
Թեհրանը Ռուսաստանից Տ-90 տանկեր չի գնի, հայտարարել է Իրանի ցամաքային զորքերի հրամանատար Ահմադ Ռըզա Պուրդաստանը:
2015-ի սկզբին Tasnim գործակալությունը Պուրդաստանի վրա հղումով հայտնել էր, որ Իրանը պատրաստ է իր փորձագետներին Ռուսաստան գործուղել` Տ-90 տանկեր գնելու վերաբերյալ համաձայնագիր կնքելու նպատակով:
«Մենք հայտնել էինք Իրանի ԶՈւ գլխավոր շտաբին, որ Տ-90 մեր հետաքրքրությունների շրջանակում է: Սակայն, հաշվի առնելով Իրանի հնարավորությունները, Տ-90 տանկերի գնման հարցը հանվեց օրակարգից: Մենք մտադիր ենք սեփական տանկերն արտադրել»,-ասել է Պուրդաստանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Mehr գործակալության վրա հղումով:
2015-ի նոյեմբերին ՌԴ-ում Իրանի դեսպան Մեհդի Սանահին հայտնեց, որ Ռուսաստանի իշխանությունները սկսել են Ս-300 հրթիռային համակարգերի առաքումն Իրան Մոսկվայի և Թեհրանի միջև նոր պայմանագրի շրջանակում:

Тегеран не будет покупать у России танки Т-90, заявил 2 февраля командующий сухопутными войсками Ирана Ахмад Реза Пурдастан.
В начале декабря 2015 года агентство Tasnim со ссылкой на Пурдастана сообщило, что Иран готов направить своих экспертов в Россию для подписания соглашений по закупкам танков Т-90.
«Мы сообщили Генштабу вооруженных сил Ирана, что Т-90 входят в наши интересы. Однако, принимая во внимание возможности Ирана, вопрос о покупке танков Т-90 был снят с повестки дня. Мы собираемся производить собственные танки», — передает слова Пурдастана агентство Mehr, сообщает РИА Новости.
В конце ноября 2015 года посол Ирана в РФ Мехди Санаи сообщил, что власти РФ начали процедуру поставки Ирану ракетных комплексов С-300 в рамках нового контракта между Москвой и Тегераном.