3 Փետրվար 2016 - 07:07 AMT
Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարար Ֆիլիպ Համոնդը հայտարարել է, թե Սիրիայում Ռուսաստանի գործողությունները կարող են ուղղված լինել տարածաշրջանում «ալևիական գաճաճ պետություն» ստեղծելուն:
Համոնդը ենթադրել է, որ Ռուսաստանը կարող է Սիրիայում խաղաղ կարգավորման գործընթացն օգտագործել որպես «իր անազնիվ գործողությունների քողարկման միջոց»՝ Բաշար ալ-Ասադին ռազմական աջակցություն ցուցաբերելու համար, որի արդյունքը կարող է լինել երկրի հյուսիս-արևմուտքում ալևիական գաճաճ պետության ստեղծումը, Reuters-ին հղումով գրում է։
Համոնդը նաև հայտարարել է, որ Ռուսաստանը չի կարող հավերժ շարունակել իրեն ներկայացնել իբրև խաղաղասիրական գործընթացի շարժիչ՝ միաժամանակ ավիահարվածներ հասցնելով Բաշար ալ-Ասադի հակառակորդներին։

Министр иностранных дел Великобритании Филип Хаммонд заявил, что политика России в Сирии может быть направлена на создание в регионе «алавитского карликового государства». Об этом сообщает Reuters.
Хаммонд предположил, что Россия может использовать процесс мирного урегулирования в Сирии как «фиговый листок» для военной помощи президенту Башару Асаду, результатом которой может стать создание алавитского карликового государства на северо-западе страны.
Хаммонд также заявил, что Россия не может вечно продолжать позиционировать себя как двигатель миротворческого процесса, одновременно нанося авиаудары по противникам Башара Асада, передает Meduza.io.