3 Փետրվար 2016 - 09:08 AMT
Անկարայի համալսարանի քաղաքագիտության ֆակուլտետի դոցենտ Ռեշատ Բարիշ Ունլուն որպես մեղադրյալ է ընդգրկվել «ահաբեկչական քարոզչության մասին» գործով: Պատճառը` քննության ժամանակ տրված հարցն է Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանի մասին, հայտնում է Hurriyet-ը:
Ըստ պարբերականի, «Թուրքիայի քաղաքական կյանքն ու ինստիտուտները» դասընթացի քննության ժամանակ Ունլուն առաջարկել է ուսանողներին համեմատել «քրդական հեղափոխության մասին» Օջալանի 1978 թ. հռչակագիրը 2012 թ. իր իսկ տեքստի հետ` հասարակական կառուցվածքի ժողովրդավարական մեթոդների մասին: Դասախոսը խնդրել է ուսանողներին գտնել տարբերությունները Թուրքիայում արգելված կուսակցության առաջնորդի հայացքներում գաղութարարության, ազգային պետության գաղափարի, հեղափոխական բռնության և ժողովրդավարության վերաբերյալ:
Քննիչներն այս հարցը գնահատել են որպես «Օջալանի գաղափարներն օրինականացնելու» և «որպես քաղաքական գործիչ նրա կերպարը կերտելու» փորձ: Ունլուի գործողությունները մեղադրական եզրակացության մեջ որակվել են որպես «ահաբեկչական քարոզչություն և արգելված կազմակերպության ղեկավարի գովք, որը դատապարտված է ցմահ բանտարկության»: Այժմ մեղադրող կողմը 7 տարվա ազատազրկում է պահանջում դասախոսի համար: Առաջին դատական նիստը տեղի է ունենալու փետրվարի 3-ին, հայտնում է «Դոժդ» հեռուստաալիքը:
Աբդուլլահ Օջալանը քուրդ քաղաքական ու ռազմական գործիչ է, Քրդական աշխատավորական կուսակցության առաջնորդը: 1999 թվականից ի վեր նա ցմահ ազատազրկում է կրում Իմրալի կղզում: Թուրքերի և անկախ պետության ստեղծման համար պայքարող քրդերի միջև հակամարտությունն արդեն 25 տարուց ավելի է տևում:։ ՄԱԿ-ն ու Եվրախորհուրդը ՔԱԿ-ն ահաբեկչական կազմակերպություն են ճանաչել:

3 Февраль 2016 - 08:28 AMT
Доцент факультета политологии университета Анкары Решат Бариш Унлу стал обвиняемым по делу о «террористической пропаганде» в одном из вопросов на экзамене, касавшемся лидера Рабочей партии Курдистана Абдуллы Оджалана, сообщает газета Hurriyet.
По данным издания, на экзамене по курсу «Политическая жизнь и институты Турции» Унлу предложил студентам сравнить манифест Оджалана 1978 года о «курдской революции» с его же текстом 2012 года о демократических методах общественного устройства. Преподаватель попросил найти различия в отношении лидера запрещенной в Турции организации к колониализму, идеям национального государства, революционного насилия и демократии.
Следователи расценили такой вопрос как попытку «легитимизировать» идеи Оджалана и «сформировать его образ как политического лидера». Действия Унлу в обвинительном заключении названы «террористической пропагандой и похвалой главе запрещенной организации, отбывающему пожизненный срок». Теперь обвинение требует для преподавателя семи лет лишения свободы. Первое заседание по делу состоится сегодня, передает телеканал «Дождь».
Абдулла Оджалан был крупнейшей фигурой в курдском вооруженном сопротивлении с требованием независимости от Турции. Основанная им Рабочая партия Курдистана на протяжении нескольких десятилетий борется за права и автономию для курдского населения Турции, прибегая как к политическим методам, так и к вооруженной борьбе. Оджалан с 1999 года находится в тюрьме на острове Имралы, где отбывает пожизненный срок.