3 Փետրվար 2016 - 11:14 AMT
Ամերիկյան Frontera Resources ընկերությունը 5 տրլն խմ գազի պաշարներ է հայտնաբերել Վրաստանում: Այս մասին փետրվարի 3-ին հայտնել են վրացական ԶԼՄ-ները:
ԶԼՄ-ները մեջբերում են Frontera Resources նախագահ Սթիվ Նիկանդրոսի խոսքերը, որն այժմ գտնվում է ԱՄՆ-ում և որտեղ էլ հայտարարել է այդ մասին` հավելելով, որ մոտ 5 տարի կպահանջվի, որպեսզի Վրաստանը սկսի գազ արտահանել:
Նա հայտնել է, որ գազը կառաքվի Թուրքիա և Արևելյան Եվրոպայի երկրներ, գրում է «Վզգլյադ» թերթը: Անցյալ տարի Frontera Resources-ը, որն աշխատում է Վրաստանում 1990-ականնեի կեսերից, պայմանագիր է կնքել ուկրաինական «Նաֆտոգազի» հետ` խոստանալով խտացված գազ մատակարարել Վրաստանում իր օբյեկտներից: Նախորդ տարվա աշնանը ընկերությունն ասում էր, որ գազի պաշարները Վրաստանում կարող են հասնել 3,8 տրլն խմ, սակայն այժմ ավելացրել է ցուցանիշը:
Տեղական ԶԼՄ-ները շտապել են հայտնել, որ Վրաստանը «նոր պատմական էջ է բացում դեպի էներգետիկ անկախություն և գազի առաքում արտասահմանյան շուկա»: Այժմ Վրաստանը գազը ստանում է հիմնականում Ադրբեջանից և զուգահեռ բանակցություններ է վարում «Գազպրոմի» հետ, որը նրան է թողնում առաքվող գազի 10%-ը դեպի Հայաստան տարանցման դիմաց:
Ավելի վաղ «Գազպրոմը», որն առաջարկել էր Թբիլիսիին անցնել արժույթով հաշվարկների Հայաստան գազի տարանցման համար` գործող հումքով հատուցման փոխարեն, սպառնում է ամբողջությամբ դադարեցնել տարանցումը Վրաստանի տարածքով, եթե իշխանությունները հրաժարվեն այդ առաջարկից: Այսպիսի սցենարի դեպքում Հայաստանի գազամատակարարումը 100 տոկոսով կիրականացվի Իրանից: Համապատասխան հայտարարությամբ է հանդես եկել Վրաստանի էներեգտիկայի նախարար Կախա Կալաձեն:
«Գազպրոմն» առաջարկել է անցնել ֆինանսական վճարման` դուք գիտեք, որ թողարկված ծավալի 10 տոկոսը մնում է Վրաստանում…Հանդիպմանը մեզ ուղղակի ասվեց, որ Ռուսաստանն իրական հնարավորություն ունի Հայաստանին գազ առաքել Իրանի տարածքով»,-ասել է նա:
«Հնարավոր է, առաջին տարում բարդ լինի ամբողջ ծավալով դա անել, սակայն արդեն հաջորդ տարիներին «Գազպրոմը» կօգտվի այդ տեխնիկական հնարավորությունից: Հետևաբար, մենք նախարարությունում վերլուծեցինք այն, թե որքանով է իրական մեզ ներկայացված վերջնագիրը, և պարզեցինք, որ այսօր «Գազպրոմը» կարող է Իրանի տարածքով մոտ 1 մլրդ խմ գազ առաքել Հայաստան, սակայն որոշ ներդրումների դեպքում ռուսները կկարողանան ամբողջությամբ ապահովել հայկական շուկայի պահանջարկը: Այդպիսի սպառնալիք կա և մեզ համար էներգետիկ տեսակետից հետևանքները շատ ծանր կլինեն»,-հայտարարել է Կալաձեն:

3 Февраль 2016 - 09:36 AMT
Американская компания Frontera Resources обнаружила в Грузии запасы газа на 5 трлн кубометров, сообщили в среду грузинские СМИ.
СМИ цитируют президента Frontera Resources Стива Никандроса, который сейчас находится в США, где и объявил об этом, сказав, что понадобится до пяти лет, чтобы Грузия начала экспорт газа.
Он сообщил, что это газ пойдет в Турцию и страны Восточной Европы, пишет газета «Взгляд».
В прошлом году Frontera Resources, а она работает в Грузии с середины 1990-х, заключила соглашение с украинским «Нафтогазом», пообещав поставки сжиженного газа со своих объектов в Грузии.
Осенью прошлого года Frontera Resources говорила, что ресурсов газа в Грузии может быть на 3,8 трлн кубометров, но сейчас повысила прогноз.
Местные СМИ поспешили сообщить, что Грузия «открыла новую историческую главу в продвижении к энергетической независимости и поставкам природного газа на зарубежные рынки». Сейчас Грузия в основном получает газ из Азербайджана и параллельно ведет переговоры с Газпромом, который оставляет стране за транзит 10% объема от поставок в Армению.
Ранее министр энергетики Грузии Каха Каладзе сообщил, что «Газпром», предложивший Тбилиси перейти на валютные расчеты за транзит газа в Армению вместо действующей схемы оплаты транзита сырьем, угрожает полностью свернуть поставки через Грузию, если власти страны откажутся от предложения. Армения при таком сценарии будет на 100% снабжаться газом из Ирана.
«Газпром» предложил перейти на финансовую оплату – вы знаете, что 10% от пропущенного объема остается в Грузии… Разумеется, для нас это было новостью. Когда они поставили такое условие, мы выразили категорическое несогласие, однако на встрече нам прямо сообщили, что у России есть реальная возможность поставлять газ в Армению через Иран», – сказал он.
«Возможно, в первый год поставить весь объем будет сложно, но в последующие годы «Газпром» воспользуется такой технической возможностью. Следовательно, мы в министерстве проанализировали то, насколько реален предъявленный ими ультиматум, и установили, что сегодня «Газпром» может поставлять в Армению около 1 млрд кубометров газа через Иран, но после осуществления некоторых инвестиций они смогут полностью удовлетворять армянский рынок. Эта угроза, разумеется, есть и для нас с энергетической точки зрения ее последствия будут очень тяжелыми», – заявил Каха Каладзе.