Ինքնավար Իրաքյան Քրդստանի նախագահ Մասուդ Բարզանին հայտարարել է, որ Իրաքի տարածքում քրդական պետության ստեղծման վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնելու ժամանակն է:
«Այժմ եկել է ժամանակը և կան անհարժեշտ պայմաններ, որպեսզի մարդիկ հանրաքվեով որոշեն իրենց ապագան»,-ասել է Բարզանին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Քրդերը սեփական պետությունը չունեցող աշխարհի ամենամեծ ազգն են: Նրանց թիվը հասնում է մոտ 40 մլն: Բնակվում են գլխավորապես Թուրքիայում, Իրանում, Իրաքում, Սիրիայում և մի քանի այլ երկրներում։Իրաքյան Քրդստանի բնակչությունը մոտ 4 մլն է հասնում: Քրդերից բացի այստեղ բնակվում են արաբներ, կան փոքրաթիվ քրիստոնյաներ, այդ թվում` հայեր: Տարածաշրջանն ինքնավարություն ստացավ Իրաքի բռնակալ Սադդամ Հուսեյնի տապալումից հետո և այսօր ունի սեփական բանակը, բյուջեն, ոստիկանությունը, կառավարությունը և պետականության այլ հատկանիշներ:
Բացի այդ, քրդերը փաստացի ինքնավարություն ունեն Սիրիայի հյուսիսում` Ռոժավա տարածաշրջան: Թուրքիայում Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությունը զինված պայքար է մղում քրդաբնակ շրջանների անկախության համար` մի քանի տարի առաջ գրեթե մարած հակամարտությունը նոր թափ ստացավ, երբ Անկարան 2015-ին խախտեց հրադադարը:

3 Февраль 2016 - 12:20 AMT
Президент автономного региона Иракский Курдистан Масуд Барзани заявил, что пришло время для проведения референдума о создании на территории Ирака курдского государства.
«Сейчас пришло время и есть подходящие условия, чтобы люди приняли на референдуме решение о своем будущем», – цитирует заявление пресс-службы Барзани ТАСС.
Курды – крупнейший в мире народ, не имеющий собственного государства. Компактно проживают на территории Сирии, Турции, Ирана и Ирака. Иракский Курдистан занимает площадь 40,6 тыс. Квадратных километров, население – около 4 млн. человек. Помимо курдов, территорию населяют арабы, есть небольшие христианские, в том числе – армянские общины. Регион фактически получил самоуправление после краха свержения Хуссейна и на сегодняшний день имеет собственную армию, бюджет, полицию, правительство и прочие элементы государственности.
Кроме того, курды фактически получили автономию на севере Сирии (регион Рожава). В Турции Рабочая партия Курдистана воюет за независимость кудонаселенных областей на протяжении десятков лет: затухший несколько лет назад конфликт вновь вошел в горячую фазу после того, как Анкара нарушила перемирие в 2015 году.