Էներգակիրների գները տնտեսության և բնակչության համար պետք է լինեն մատչելի և շահավետ: Այդ մասին գործադիրի փետրվարի 4-ի նիստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
«Հայաստանի տնտեսվարողների համար էական է իրենց արտադրանքի մրցունակությունը չխաթարող էներգակիրների գինը և մենք շահագրգռված ենք, որ հանրապետության էական ենթակառուցվածք հանդիսացող «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը լինի կայուն և խելամտորեն շահութաբեր»,- ասել է վարչապետը, հայտնում է Panorama. am-ը:
«Գազի սպառման ծավալների նվազումը ակնհայտորեն վկայում է, որ ընկերությունը կարող է ունենալ ավելի մեծ հասույթներ ավելի ցածր գների դեպքում: Կարծում եմ, որ «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության ղեկավարությունը մեծ անելիք ունի այս բիզնես տրամաբանությունը հանրությանը և իր վերադասին ներկայացնելու գործում, ինչի արդյունքում թե ընկերության, թե ՌԴ-ի համար հստակ կդառան մեր բանակցային առաջարկի փոխշահավետ բնույթը»,- հայտարարել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Նա նշել է, որ աշխարհաքաղաքական զարգացումներով պայմանավորված ակնհայտ է գազի գնի իջեցման ոչ միայն անհրաժեշտությունը, այլև հնարավորությունը:
Ավելի վաղ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը, հայտնել էր, որ նախորդ տարվա համեմատությամբ ՌԴ-ից ներմուծված գազի ծավալը նվազել է 6,8 տոկոսով, ինչը պայմանավորվել է առաջին հերթին ներքին սպառման անկմամբ։ Անդրադառնալով հարցին, թե կառավարությունը դիմե՞լ է Ռուսաստանին գազի սակագինը վերանայելու հարցում, Զախարյանն ասել էր. «Կառավարությունը դիմել է Ռուսաստանին՝ գազի գնի վերանայման հետ կապված, այսօր բանակցությունների փուլում է, իսկ մնացած բոլոր խոսակցությունները հիմնավոր չեն»: Նախարարը հավելել էր, որ դեռևս վերջնական որևէ որոշում չկա:
Ավելի վաղ կենցաղային ապրանքների և սննդամթերքի արտադրությամբ ու արտահանմամբ զբաղվող մի շարք տնտեսվարողներ վարչապետին առաջարկել էին դիմել ՌԴ-ին՝ նվազեցնելու գազի սակագինը: 10 հազար խորանադր մետրից ավելի գազ սպառողները վճարում են 277 դոլար 1000 խորանարդ մետրի դիմաց: Ընդ որում, ըստ ռուսաստանյան Վեդոմոստի պարբերականի, ռուսական գազի գինը եվրոպացի սպառողների համար ընկել է մինչև 252 դոլար` 1000 խմ դիմաց, նվազելով մոտ 100 դոլարով:

В связи с геополитическими процессами, очевидна не только необходимость, но и возможность снижения цены на газ. Об этом 4 февраля на заседании правительства заявил премьер-министр Армении Овик Абрамян.
Он отметил, что армянским предпринимателям важно наличие такой цены на энергоносители, которая бы не препятствовала обеспечению конкурентоспособности товаров. «Мы заинтересованы в том, чтобы компания «Газпром Армения», являющаяся важной составляющей инфраструктуры нашей страны, была стабильной и разумно прибыльной»,- заявил Овик Абрамян.
Однако наряду с этим, продолжил премьер, цены для предпринимателей и населения также должны быть доступными и выгодными. «Снижение объемов потребления газа очевидным образом свидетельствует, что компания может обеспечить большую прибыль при более низких ценах. Я думаю, что руководству компании «Газпром Армения» многое предстоит сделать для того, чтобы представить эту логику вышестоящим инстанциям, в результате чего взаимовыгодность нашего предложения на переговорах стала очевидной и для компании, и для РФ»,- заявил он, сообщает Armenia Today.
Ранее министр экономики Армении Карен Чшмаритян отметил предпосылки, указывающие на то, что того Россия может снизить цену на газ для Армении. «Если бы из России не было предпосылок к снижению цены на газ, то правительство Армении вряд ли обратилось бы к российской стороне», – заявил он журналистам по окончании заседания правительства.
По его словам, необходимо дождаться ответа российской стороны. «Очевидно, что цены на энергоносители имеют важное значение для экономики. Думаю, что для наших хозсубъектов, в особенности для тех, которые потребляют большое количество газа, было бы ошибкой не воспользоваться этой возможностью», – сказал Чшмаритян.