Ռուսաստանի Դաշնության (ՌԴ) պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ թուրքական իշխանությունները ռուսական «An-30B» ինքնաթիռին չեն թույլատրել դիտորդական թռիչք կատարել Թուրքիայի օդային տարածքով:
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչն ասել է, որ նման քայլով Թուրքիան խախտում է «Բաց երկնքի» մասին պայմանագրով ստանձնած իր պարտականությունները, Haber.sol-ին հղումով գրում է Ermenihaber.am-ը:
Ռուսական «An-30B» ինքնաթիռը 2016-ի փետրվարի 1-5 ընկած ժամանակահատվածում պետք է դիտորդական թռիչք իրականացներ Թուրքիայի օդային տարածքով:
Թուրքական մեկ այլ haberler» լրատվամիջոցն էլ նշում է, որ ռուսական ինքնաթիռի թռիչքի հեռավորությունը Թուրքիայի օդային տարածքով կազմելու էր 900կմ: Ինքնաթիռի մեջ բացի ռուս տեսուչներից, պետք է լինեին նաև թուրք մասնագետներ:
«Բաց երկնքի» մասին պայմանագիրը 1992թ. ստորագրվել է 24 երկրի կողմից: Կողմերը պայմանավորվել են ամեն տարի դիտորդական թռիչքներ իրականացնել միմյանց օդային տարածքներով: 2014 պայմանագիրը ստորագրած երկրների թիվը հասել է 33-ի:

Under a 1992 treaty allowing signatories to conduct aerial observation on each other's territory to promote transparency in military affairs, Russia had been scheduled to conduct its latest flight over Turkey between February 2 and 5.
But Turkey's foreign ministry said on Thursday, February 4 an agreement could not be reached and the flight did not occur. Russia blamed Turkey, saying Ankara had not set any conditions for the proposed observation flight, but that when Moscow proposed a route which included surveillance of Turkish regions bordering Syria, it was rejected.
"In this way, as a result of the violation of the terms of the treaty and Turkey's unconstructive actions, a dangerous precedent has been set for uncontrolled activities by one of the signatories of the Open Skies treaty," Russian defense ministry official Sergei Ryzhkov said.
The Turkish foreign ministry said observation flights only take place when both sides can agree the mission plan, pointing out that Russia imposed limitations on flights over its territory.