Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն մեկնաբանել է ՌԴ պաշտպանական գերատեսչության հայտարարությունն այն մասին, որ Թուրքիան պատրաստվում է ներխուժել Սիրիա: Դավութօղլուն հայտարարել է, որ Ռուսաստանը «հանցավոր գործողություններ» է կատարում Սիրիայի տարածքում, հայտնում է Reuters գործակալությունը:
Փետրվարի 4-ին ՌԴ ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ գեներալ-մայոր Իգոր Կոնաշենկովը հայտարարել է, որ «կան լուրջ հիմքեր կասկածելու, որ Թուրքիան պատրաստվում է ռազմական ներխուժման Սիրիայի տարածք»` նշելով ճշգրիտ հրետակոծությունները Լաթաքիայում, ինչպես նաև թուրքական տարածքում ՌԴ-ին դիտորդական թռիչքի իրականացման մերժումը:
Դավութօղլուն ասել է, որ «Թուրքիան իրավունք ունի ցանկացած միջոց ձեռնարկելու սեփական անվտանգությունն ապահովելու համար»` հավելելով, նման հայտարարություններով Մոսկվան փորձում է «ուշադրությունը շեղել սեփական հանցագոր գործողություններից» Սիրիայում:
ԱՄՆ Պետդեպը հրաժարվել է մեկնաբանել այդ հայտարարությունները` ասելով միայն, որ Թուրքիան ԱՄՆ համար մնում է առանցքային գործընկեր ԻՊ դեմ պայքարում, իսկ թուրքական ՌՕՈւ շարունակում են հարվածներ հասցնել գրոհայիններին Սիրիայում: Սահմանամերձ գոտում թուրքական զորքերի գործողությունների մասին հարցին Պետդեպի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին պատասխանել է. «Մենք գիտենք, որ Թուրքիան գործողություններ է ձեռնարկում Սիրիային սահմանակից իր տարածքում` ապահովելու համար 98 կմ տարածքի անվտանգությունը, որը մնում է խնդրահարույց», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մինչդեռ հունվարի վերջում հայտնի դարձավ, որ Թուրքիան բանակի մեխանիզացված ստորաբաժանումներ է մտցրել Սիրիայի տարածք, որոնք բետոնե պատեր են կառուցում և խրամատներ են փորում` շարունակելով աջակցությունն ահաբեկիչներին: Հայտնի է նաև, որ Անկարան օգնում է օտարերկրացի գրոհայիններին հասնել Սիրիա, «ապաստան է տալիս նրան և բուժօգնություն տրամադրում Թուրքիայի տարածքում, որտեղ ահաբեկիչների նախապատրաստման հատուկ ճամբարներ կան»:

5 Февраль 2016 - 07:34 AMT
Премьер-министр Турции Ахмед Давутоглу прокомментировал высказывания российского оборонного ведомства касательно подготовки к военному вторжению Турции в Сирию, заявив, что Россия совершает некие «преступления» на территории САР.
Накануне официальный представитель Министерства обороны России генерал-майор Игорь Конашенков заявил, что есть «серьезные основания подозревать интенсивную подготовку Турции к военному вторжению на территорию Сирийской Арабской Республики», в том числе необычно точные артобстрелы в районах Латакии, а также отказ в проведении полета российских наблюдателей над турецкой территорией согласно Договору по открытому небу.
Давутоглу заявил, что «Турция имеет право принимать любые меры для защиты своей безопасности», добавив, что подобными высказываниями Москва пытается «отвлечь внимание от своих преступных действий» в Сирии, передает РИА Новости.
В американском Госдепе отказались комментировать эти высказывания, заявив лишь, что Турция остается для США ключевым партнером в борьбе с ИГ, а турецкие ВВС продолжают наносить удары по боевикам в Сирии как участники коалиции. На уточняющий вопрос о действиях турецких войск в приграничных территориях официальный представитель ведомства Джон Кирби отметил, что «мы знаем, что Турция предпринимает действия в районе своей границы с Сирией, чтобы обезопасить участок протяженностью в 98 км, который остается проблемным».
С 30 сентября 2015 года Россия по запросу сирийского президента Башара Асада начала наносить точечные авиаудары по объектам террористических организаций ИГ и «Джебхат ан-Нусра» в Сирии.