11 Հունվար 2007 - 12:15 AMT
Ներկա փուլում Վրաստանը հավելյալ էլեկտրաէներգիայի ներկրման կարիք չունի, այդ թվում եւ Հայաստանից, հայտարարել են «Էլեկտրաէներգետիկ համակարգի կոմերցիոն օպերատոր» (ESCO) ՍՊԸ-ում` մեկնաբանելով ռուսական ԶԼՄ-ներում տարածած տեղեկատվությունը այն մասին, որ վրացական կողմը չի հաստատել Հայաստանից էլեկտրաէներգիա ձեռք բերելու վերաբերյալ իր հայտը, որով նա դիմել էր հայկական կողմին 2006 թվականի վերջում:
Ըստ ESCO-ի ինֆորմացիայի, ներկա դրությամբ Վրաստանը էլեկտրաէներգիա է ներկրում հիմնականում Թուրքիայից Աջարիայի շրջանի էներգաապահովմանը աջակցելու համար` 1,5 մլն. կՎտ/ ժամ ծավալով, ընդ որում բարտերային պայմաններով: Ոչ մեծ ծավալով էլեկտրաէներգիայի (100-200 հազ. կՎտ/ ժամ) ներկրումներ են կատարվում նաեւ Ադրբեջանից, ինչը ապահովում է միայն երկու երկրների էլեկտրահամակարգերի զուգահեռ կայուն աշխատանքը: Պահանջվող էլեկտրաէներգիայի մնացած ծավալը Վրաստանն ստանում է ներքին աղբյուրքներից:
Ինչ վերաբերում է Վրաստանի հայտին Հայաստանից էլեկտրաէներգիա ստանալու վերաբերյալ, ապա խոսքը գնում էր ոչ թե հայկական, ինչպես դա գրում էր ռուսական ԶԼՄ-ները, այլ իրանական էլեկտրաէներգիայի ներկրման մասին Հայաստանի տարածքով, եւ որի հաշվարկները նորից կատարվելու էին բարտերային սխեմայով, ի դեպ խոսքը ավելի քիչ ծավալների մասին է, քան նշել են ռուսական ԶԼՄ-ները: Սակայն քանի որ Վրաստանը էլեկտրաէներգիայի որեւէ պակաս չի զգում, այդ սխեման, համենայն դեպս, դեռեւս չի գործածվի,- նշել են ESCO-ում, հաղորդում է Regnum-ը:

На данном этапе Грузия не нуждается в дополнительном импорте электроэнергии, в том числе из Армении, заявили в ООО “Коммерческий оператор электроэнергетической системы” (ESCO), комментируя распространенную в российских СМИ информацию о том, что грузинская сторона не подтвердила свою заявку относительно приобретения электроэнергии у Армении, с которой она обратилась к армянской стороне в конце 2006 года.
По информации ESCO, в настоящее время Грузия осуществляет импорт электроэнергии в основном из Турции – в поддержку энергообеспечения региона Аджария, в объеме около 1,5 млн. кВт/час, причем на бартерных условиях. Производятся также поставки незначительного объема электроэнергии – 100-200 тыс. кВт/час из Азербайджана, которые осуществляются лишь для поддержки исправной работы энергосистем двух стран в параллельном режиме. Остальной объем требуемой электроэнергии Грузия получает из внутренних источников.
Что касается заявки Грузии на получение электроэнергии из Армении, то речь шла о намерениях импорта не армянской, как об этом писали российские СМИ, а иранской электроэнергии, которая бы поступала в Грузию транзитом через территорию Армении, и расчеты по которой производились бы опять же по бартерной схеме, причем об объемах, гораздо меньших, нежели это указали СМИ. Однако поскольку Грузия никакого дефицита электроэнергии не испытывает, эта схема, во всяком случае, пока, задействована не была, – отметили в ESCO, сообщает ИА Regnum.