5 Փետրվար 2016 - 13:26 AMT
ԱՄՆ-ն խորհուրդ է տալիս իր քաղաքացիներին չմեկնել Թուրքիայի հարավ-արևելք. Մեծ է ահաբեկչությունների վտանգը
ԱՄՆ-ն խորհուրդ է տվել երկրի քաղաքացիներին խուսափել ուղևորություններից Թուրքիայի հարավ-արևելք` սիրիական սահմանին հարակից վայրեր:
Փետրվարի 4-ին ՌԴ ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Իգոր Կոնաշենկովը հայտարարել է, որ լուրջ հիմքեր կան կասկածելու, որ Թուրքիան պատրաստվում է ներխուժել Սիրիա: Ավելի ուշ ԱՄՆ Պետդեպը հայտարարեց, որ տեղյակ է Սիրիայի հետ սահմանին Թուրքիայի կողմից ձեռնարկվող ռազմական միջոցներին, սակայն չի մեկնաբանի դա:
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը զգուշացրել է իր քաղաքացիներին վերոնշյալ տարածքում միջազգային ու տեղի ահաբեկչական խմբավորումների կողմից ահաբեկչությունների իրականացման ահագնացող սպառնալիքի պատճառով: «Ահաբեկիչների թիրախում են հայտնվել հայտնի զբոսաշրջային վայրերը, ԱՄՆ ներկայացուցչական շենքերը, տեղական իշխանության մարմիններն ու ոստիկանությունը: Պահպանվում է նաև առևանգման վտանգը, հատկապես հարավ-արևելքում»,-ասվում է Պետդեպի հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ձեր իսկ անվտանգության նկատառումներից ելնելով խուսափեք ուղևորություններից դեպի Թուրքիայի հարավ-արևելք, հատկապես Սիրիայի սահմանին մոտ, հեռու մնացեք մարդկանց կուտակումներից, ուշադիր եղեք զբոսաշրջային վայրերում»,-ասվում է հայտարարության մեջ: Նաև խորհուրդ է տրվում հետևել Թուրքիայի տեղական իշխանության մարմինների զգուշացումներին ու տեղական ԶԼՄ-ներին:

5 Февраль 2016 - 11:46 AMT
США просят своих граждан не ездить в юго-восточную часть Турции, которая граничит с Сирией, соответствующую рекомендацию распространил госдепартамент.
Ранее, 4 февраля, официальный представитель министерства обороны России Игорь Конашенков заявил, что существуют серьезные основания подозревать Турцию в подготовке к военному вторжению в Сирию. Госдепартамент США заявил чуть позже, что знает о военных мерах, которые Турция предпринимает на границе с Сирией, но не готов их комментировать.
«Госдепартамент США предостерегает граждан США от поездок на юго-восток Турции из-за повышенной угрозы террористических нападений со стороны международных и местных террористических группировок. Граждане США также должны соблюдать осторожность, путешествуя по стране», — говорится в новом сообщении госдепа.
«Целью террористов стали популярные туристические города, правительственные здания США, полиция и другие местные органы власти по всей Турции. Сохраняется угроза похищения, особенно на юго-востоке. Имеют место случаи непрямого огня из Сирии, который повлиял на приграничные районы Турции», — сообщает госдепартамент, передает РИА Новости.
«Для вашей безопасности избегайте поездок на юго-восток Турции, особенно вблизи сирийской границы, держитесь подальше от больших скоплений людей и будьте внимательны на популярных туристических направлениях», — говорится в сообщении. Также американцев просят соблюдать предупреждения местных властей Турции и следить за местными СМИ.