5 Փետրվար 2016 - 13:31 AMT
Հայաստանի կառավարությունն ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID) համաձայնագիր են ստորագրել 2013 թ. սեպտեմբերի 28-ին կնքված օժանդակության համաձայնագրի ներքո իրականացվող «Օժանդակություն Հայաստանի հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրականացմանը» ծրագրի վերաբերյալ:
Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 806.390 ԱՄՆ դոլար, որից ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից ծախսերի փոխհատուցում` 749.110 ԱՄՆ դոլար, դրամաշնորհառուի ներդրում` 57280 ԱՄՆ դոլար: Միջոցներն ուղղվելու են երեք նպատակի իրականացմանը՝ փորձագիտական հանձնախմբի ստեղծում` Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի հետ աշխատելու նպատակով, ՀՀ 2015-2018 թթ. հակակոռուպցիոն ռազմավարության գործարկում և շահագրգիռ կողմերի հետ կապերի ռազմավարության ծրագրի մշակում և իրականացում:
Ծրագրի նպատակն է օժանդակություն տրամադրել ՀՀ կառավարության աշխատակազմին` ի կատար ածելու ՀՀ 2015-2018 թթ. հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը: Այն կիրականացնի ՀՀ կառավարության աշխատակազմի հակակոռուպցիոն ծրագրերի մոնիթորինգի բաժինը՝ որպես Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի քարտուղարություն:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, կարևորելով համաձայնագրի ստորագրումը, նշել է, որ կա հստակ քաղաքական կամք՝ ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը կյանքի կոչելու համար, և նշված համաձայնագրի ստորագրումը հաջողության հասնելու կարևոր բաղադրիչներից է: USAID ղեկավար Քարեն Հիլիարդն իր հերթին ողջունել է ՀՀ կառավարության հետևողական ջանքերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում և Հովիկ Աբրահամյանին փոխանցել ԱՄՆ դեսպանի բարձր գնահատականն այս գործընթացում վարչապետի անձնական շահագրգռվածության համար:

В присутствии премьер-министра Армении Овика Абрамяна сегодня в правительстве было подписано соглашение между правительством Армении и Агентством развития США о реализации программы «Содействие реализации антикоррупционной стратегии Армении» в рамках подписанного в 2013 году соглашения о содействии. Документ подписали министр-глава аппарата правительства Давид Арутюнян и ереванского офиса USAID Карен Хилиард.
Основной целью программы является предоставление содействия аппарату правительства Армении в реализации антикоррупционной стратегии Армении на 2015-2018 гг. Она будет реализована отделом мониторинга за антикоррупционными программами аппарата правительства, в качестве секретариата совета по борьбе с коррупцией. Содействие предоставит возможность приобретения технического содействия, формирования дорожной карты для задействования антикоррупционной стратегии в признанных приоритетными сферах образования, госдоходов, здравоохранения и полиции.
Общая стоимость программы составляет $806.390. На указанные средства будет создана экспертная группа, задействована стратегия, разработана и реализована антикоррупционная программа. Действия и инициативы в рамках программы будут включать промежуток от 5 февраля сего года до 5 апреля будущего года.
Глава правительства, отмечая важность подписания соглашения, отметил наличие политической воли для реализации антикоррупционной стратегии. Он отметил, что подписанное соглашение является важным элементом обеспечения этого.
Карен Хилиард в свою очередь приветствовала последовательные усилия правительства в деле борьбы с коррупцией и передала высокие оценки посла США в связи с личной заинтересованностью премьера в этом процессе. По ее словам, USAID содействует как направленным на обеспечение прозрачности инициативам, так и усилиям по осуществлению контроля со стороны гражданского общества.