Ուժեղ հրետակոծության և պայթյունների ձայներ են լսվում թուրքական Դիարբեքիրի կենտրոնում, որտեղ շարունակվում է թուրքական բանակի և քուրդ զինյալների առճակատումը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին իրադարձությունների վայրից:
Դիարբեքիրի կենտրոնում, որը համարվում է քրդերի «մայրաքաղաքը», պատմական Սուր թաղամասն է, որտեղ մի քանի հուշարձաններ կան` կենտրոնը, մասնավորապես, շրջապատված է մի քանի կիլոմետր երկարության պարսպապատով, որի որոշ հատվածներ դասվում են մ.թ.ա. IV դարին: Պարսպի ներսում կան 1500-ամյա վաղեմության հինավուրց եկեղեցիներ, մզկիթներ:
Սակայն, վերջին ամիսներին Սուրը վերածվել է ՔԱԿ գրոհայինների և թուրքական բանակի դիմակայության վայրի: Շրջանը շրջափակաված է ոստիկանների կողմից, նրանք գնդակոծում են քրդերի դիրքերը:
Դիարբեքիրի քաղաքապետ Ֆիրաթ Անլին ՌԱԻ Նովոստիին հայտնել է, որ Սուրի 70 հազար բնակիչներից մոտ 50 հազարը հեռացել է իր տներից:
Դիարբեքիրի 4 թաղամասում հայտարարվել է պարետային ժամ: Թուրքական ԶՈՒ-ն պարետային ժամի ընթացքում իրականացրել է լայնածավալ գործողություններ` քուրդ գրոհայինների փորած խրամատները ծածկելու, բարիկադները հեռացնելու և ինքնաշեն ռումբերը հայտնաբերելու ուղղությամբ:: Թուրք ուժայինները արգելք են դրել փողոց դուրս գալու վրա: Ջիզրեում և Սուրում շարունակվում են փողոցային բախումները:
Փետրվարի 1-ի առավոտյան Թուրքիայի Դիարբեքիր նահանգի Սուր շրջանում տեղի է ունեցել հերթական զինված բախումը քրդերի և թուրքերի միջև: Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ-PKK) գրոհայինները սպանել են 3 թուրք զինվորի: Եվս 2 ոստիկան վիրավորվել է:Հունվարի 31-ին էլ Թուրքիայի սահմանամերձ հարավարևելյան Շըրնաք նահանգի Ջիզրե շրջանում, ՔԱԿ-ականների և թուրքական ուժերիմիջև տեղի ունեցած բախումների ժամանակ սպանվել էր 1 թուրք զինվոր և 2 ոստիկան:
Ըստ Թուրքիայի գլխավոր շտաբի տվյալների, դեկտեմբերի կեսից ոչնչացվել է ավելի քան 750 քուրդ գրոհային: Քուրդ ակտիվիստները պնդում են, որ զոհերի մեծ մասը խաղաղ բնակիչներ են:

6 Февраль 2016 - 09:36 AMT
Сильная артиллерийская стрельба и взрывы слышны в центре турецкого города Диярбакыр, где продолжается противостояние армии и курдских активистов, передает корреспондент РИА Новости с места событий.
В центре Диярбакыра, который считается «столицей» турецких курдов, находится исторический район Сур, в котором располагаются несколько архитектурных памятников — в частности, он окружен многокилометровой крепостной стеной, в которой некоторые фрагменты относятся к IV веку до нашей эры. Внутри крепости находятся старинные церкви и мечети возрастом около 1500 лет.
Однако в последние месяцы район Сур превратился в место противостояния боевиков Рабочей партии Курдистана (РПК) с турецкой армией и полицией. Сейчас район оцеплен военными, они ведут обстрел позиций курдов.
Мэр Диярбакыра Фират Анли сообщил, что из 70 тысяч жителей Сура свои дома покинули около 50 тысяч человек.
Турецкие власти объявили в декабре комендантский час в ряде населенных курдами регионов на юго-востоке страны, в частности, в районе Сур города Диярбакыр, Джизре и Силопи провинции Ширнак, а также в Нусайбине и Даргечите провинции Мардин. В Джизре и Суре продолжаются уличные столкновения силовиков и боевиков запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана (РПК).
По данным генштаба Турции, с середины декабря в районах антитеррористической операции уничтожено более 750 курдских боевиков. Курдские активисты, в свою очередь, настаивают, что большинство погибших — это случайные жертвы из числа мирных жителей.