Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարությունը հարցումներ է հղել արտասահմանյան 25 բանկի` 2016-ին միջազգային շուկայում պարտատոմսերի տեղաբաշխման վերաբերյալ:
Հարցումներն ուղարկվել են բանկային ոլորտի համաշխարհային մակարդակով առաջատար համարվող բանկերին, այդ թվում` Barclays, Bank of America Merrill Lynch, Bank of China և այլ: Ցանկում կամ նաև 3 ռուսական բանկ` «ՎՏԲ Կապիտալ», «Գազպրոմբանկ» և Sberbank CIB, հայտնում է Slon.ru-ն:
Ավելի վաղ ֆինանսների փոխնախարար Սերգեյ Ստորչակը հայտարարել էր, որ ՌԴ-ն մտադիր է 2016-ին դուրս գալ արտաքին փոխառությունների շուկա: Բացի այդ, 2015-ի դեկտեմբերին Ռուսաստանի կառավարությունը որոշում կայացրեց, որի համաձայն ֆինանսների նախարարությունը մարող է պարտատոմսերի միջազգային շուկաներում $3 մլրդ գումար տեղադրել:
Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների պատճառով երկիրը մեկուսացվել է արտաքին փոխառության շուկաներից: Վերջին անգամ Ռուսաստանը պարտատոմսեր է տեղադրել և ֆինանսական գործակալության ծառայություններ է տրամադրել միջազգային շուկաներում 2013-ի սեպտեմբերին: Այն ժամանակ նրան հաջողվեց $6 մլրդ արժեթղթեր վաճառել:

Министерство финансов России направило 25 зарубежным банкам запросы на размещение облигаций на международном рынке в 2016 году. Это следует из сообщения, опубликованного на сайте ведомства.
Среди банков, куда были направлены заявки, – Barclays, Bank of America Merrill Lynch, Bank of China, Goldman Sachs, J.P. Morgan, Morgan Stanley, Citigroup, Societe Generale, UniCredit и другие мировые лидеры. Также в списке Минфина находятся три российских банка – «ВТБ Капитал», Газпромбанк и Sberbank CIB.
Россия оказалась отрезана от внешних долговых рынков из-за санкций, введенных рядом стран после присоединения Крыма к России. В последний раз страна размещала облигации и предоставляла услуги финансового агента на международных рынках капитала в сентябре 2013 года. Тогда ей удалось продать ценных бумаг, общая стоимость которых составила $6 млрд.
Ранее заместитель министра финансов Сергей Сторчак заявил о планах России выйти на рынки внешних заимствований в 2016 году. Кроме этого, в декабре 2015 года правительство России приняло распоряжение, по которому Минфин может разместить на международных рынках облигации на сумму $3 млрд.