Ավստրիայի կանցլեր Վերներ Ֆայմանն առաջարկել է սիրիացի փախստականներին, որոնք հասել են Հունաստանի ափերին, ուղարկել Թուրքիա: Այս կտրուկ միջոցը Ֆայմանը միակ գործուն միջոցն է համարում ապօրինի փոխադրողների բիզնես-մոդելի կազմալուծման և սահմանների պաշտպանության համար:
«Ես ներկայացրել եմ Դավութօղլուին իմ Ա պլանը: Frontex-ը պետք է ձերբակալի բոլոր այն մարդկանց, որոնք Հունաստան են հասնում: Նրանք բոլորը պետք է փրկվեն, սակյան, հետո նրանց պետք է հետ Թուրքիա ուղարկել: Այդ դեպքում Frontex-ը ոչ միայն փրկարար գործողություններ կիրականացներ, այլ իրոք կդառնար սահմանների պաշտպանությանն ուղղված ծրագիր»,-ասել է Ֆայմանը, հայտնում է russian.rt.com-ը:
Եթե Ա պլանը ձախողվի, Ավստրիայում աշխատում են Բ պլանի վրա, որը ենթադրում է ազգային սահմանների պաշտպանություն և դրանց փաստացի փակումը փախստականների համար:
Ավստրիայի կանցլերը հիշեցրել է, որ Թուրքիան պետք է Եվրամիությունից €3 մլրդ ստանա փախստականների հոսքը կասեցնելու համար:
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ Իտալիան արգելափակել է €3 մլրդ հատկացումը Թուրքիային: Ինչպես հայտարարել է Իտալիայի ֆինանսների նախարար Պիեռ Կառլո Պադոան, գումարը հատկացվելու է Եվրամիության միասնական բյուջեից, իսկ կոնկրետ նպատակները, թե ինչի համար է այն ծախսվելու, հայտնի չեն: Մինչդեռ Թուրքիան դիմել է ԵՄ-ին` խնդրելով գրեթե կրկնապատկել միգրացիոն ճգնաժամի համար նախատեսված ֆինանսական օգնությունը` €3 մինչև €5 մլրդ:

Канцлер Австрии Вернер Файман предложил отправлять сирийских беженцев, добравшихся до берегов Греции, в Турцию. Этот радикальный способ Файман назвал единственным действенным для разрушения бизнес-модели нелегальных перевозчиков и защиты границ.
«Я представил Давутоглу свое видение плана А. Frontex (европейское пограничное агентство) должно задерживать людей, которые направляются в Грецию. Они все должны быть спасены, но затем их нужно отправить обратно в Турцию. Тогда Frontex стало бы не просто спасательной операций, но действительно программой по защите границ», — сказал Файман.
На случай, если план А потерпит неудачу, в Австрии работают и над планом Б, который подразумевает охрану национальных границ и фактическое закрытие последних для беженцев.
Канцлер Австрии напомнил, что Турция должна получить от Евросоюза €3 млрд на борьбу с потоком беженцев, сообщает Russia Today.
Ранее пресс-служба Международной организации по миграции (МОМ) сообщила, что количество мигрантов и беженцев, прибывших морскими путями в Европу за первый месяц нового года, превысило 67 тысяч человек. По данным МОМ, количество беженцев, прибывших в Европу с начала 2016 года, составило 67 тысяч 193 человека. Из них свыше 62 тысяч человек прибыло в Грецию. По дороге в Европу погибло 368 человек.