8 Փետրվար 2016 - 07:04 AMT
Իրանը էլեկտրահաղորդիչ երրորդ գծի շինարարության շրջանակում դիտարկում է գազի արտահանումը Հայաստան 5 անգամ ավելացնելու հնարավորությունը: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի գազի արտահանման ազգային ընկերության տնօրեն Ալիռեզա Քամելին:
«Նույնիսկ Իրանի և ՀՀ միջև գործող համատեղ համաձայնագրի հիման վրա հնարավոր է ավելացնել գազի արտահանումը Հայաստան` հասցնելով օրական 5 մլն խմ»,-հայտարարել է Քամելին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին Mehr-ի վրա հղումով:
Այս պահի դրությամբ Իրանը օրական 1 մլն խմ գազ է առաքում Հայաստան: Էլեկտրահաղորդիչ նոր գծերի շինարարությունը կարող է առանցքային գործոն դառնալ դեպի Հայաստան առաքվող իրանական գազի ծավալների ավելացման համար, կարծում է ընկերության տնօրնեը:
Իրանական գազը ստանում է Երևանի ՋԷԿ-ը և վերամշակումէ էլեկտրաէներգիայի: ՀԱյաստանը վճարում է գազի դիմաց էլեկտրաէներգիայով` 3 կՎտ 1 խմ գազի դիմաց:
«Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման վերաբերյալ» համաձայնագիրը ստորագրվել է դեռ 1995-ին: 2012-ի տվյալներով ԷՀԳ-ի կառուցման նախագծի արժեքը գնահատվում էր 100-105 մլն եվրո: Ներկայում Հայաստանի և Իրանի միջև գործում է երկու բարձրավոլտ ԷՀԳ, որոնց միջոցով երկու երկրի միջև էլեկտրաէներգիայի սեզոնային երկկողմ փոխադրումներ են իրականացվում զրոյական սալդոյով:
Իրան–Հայաստան 400կՎ երկշղթա օդային գծի` Հայաստանում կառուցվող հատվածի երկարությունը մոտ 279 կմ է: Էլեկտրահաղորդման գծի» և «Նորավան» ենթակայանի կառուցումը հնարավորություն կտա երկու երկրների էներգահամակարգերի միջև էլեկտրաէներգիայի փոխանակման հզորությունը 350ՄՎտ-ից հասցնել մինչև 1000ՄՎտ-ի և կբարձրացնի Հայաստանի էներգահամակարգի հարավային և կենտրոնական հատվածների կապի հուսալիությունը, երկու երկրների էներգահամակարգերի զուգահեռ աշխատանքի հուսալիությունը և Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության մակարդակը:
Ծրագրի նպատակն է նաև միացնել հայկական և վրացական էներգահամակարգերը` վրացական սահմանի մոտ Այրումում (Հայաստան) տեղակայվող 500/400/220 կՎ բարձր լարման հաստատուն հոսանքի փոխակերպիչ կայանով (վերջնական հզորությունը 1050 ՄՎտ):
Իրան-Հայաստան 400 կՎ երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի և համապատասխան ենթակայանի շինարարությունը նախատեսվում է ավարտել 24 ամսում:
Երևանն ու Թեհրանը մտադիր են մի շարք նախագծեր իրականացնել, մասնավորապես, էներգետիկայի ոլորտում: Նախագծերից մեկը Մեղրիի մոտ Արաքս գետի վրա ՀԷԿ-ի կառուցումն է: Արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ծավալը կկազմի մոտ 800 մլն կՎտ ժամում տարեկան, նախագծի արժեքը մոտ 323 մլն դոլար է:Մեղրիի ՀԷԿ-ում արտադրված էլեկտրաէներգիան կփոխանցվի Իրանին, իսկ 15 տարի անց ՀԷԿ անհատույց կանցնի հայկական կողմին:

8 Февраль 2016 - 06:38 AMT
Иран в рамках строительства третьей линии электропередач рассматривает возможность увеличения экспорта газа в Армению в пять раз. Об этом заявил директор Национальной компании по экспорту газа Ирана Алиреза Камели.
«Даже на основании совместного соглашения (между Ираном и Арменией) существует возможность увеличить поставки газа до пяти миллионов кубометров в день», – заявил Камели, пишет РИА Новости со ссылкой на Mehr.
На данный момент Иран ежедневно экспортирует порядка одного миллиона кубометров газа в Армению. Строительство новых линий электропередач может стать ключевым фактором увеличения поставок иранского газа в Армению, считает директор компании.
Иранский газ поставляется на ереванскую ТЭЦ и перерабатывается в электроэнергию. Армения расплачивается за газ электроэнергией из расчета 3 кВт за кубический метр.
Энергосистемы Армении и Ирана связывают две ЛЭП по 220 кВ. Соглашение о постройке третьей линии ЛЭП подписано еще в 2004 году, однако строительство постоянно откладывалось по причине нехватки финансирования. Иран рассчитывает с помощью данного проекта подключиться и к энергосистемам Грузии и России, расширить поставки своей электроэнергии на Южный Кавказ. Напряжение ЛЭП составит 400кВ, постройка позволит довести мощность объема передач 1000 мВт с нынешних 350 мВт. Длина ЛЭП составит 279 км.
Ереван и Иран имеют ряд других совместных энергетических проектов. Так, на грант Ирана в 2005 году в Армении была построена единственная ветряная электростанция на Южном Кавказе.
Также Иран и Армения планируют осуществить проект по постройке гидрокаскада на реке Аракс в районе города Мегри. По проекту, мощность ГЭС составит около 130 МВт, а объем произведенной электроэнергии – около 800 млн. кВт.ч в год. Стоимость проекта оженивается в более $320 млн. Финансирование должен осуществить Иран, страна будет получать взамен всю выработанную на ГЭС электроэнергию в течение 15 лет, после чего ГЭС перейдет в собственность Армении.