Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը և Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը փետրվարի 7-ին Ստրասբուրգում քննարկել են միգրացիոն ճգնաժամը և դրա հաղթահարման ուղիները, հայտնում է ՌԻԱ Նորովստին:
Ըստ գործակալության, Օլանդն ու Մերկելը համաձայնության են եկել, որ գործողությունների ծրագիրը, որն ընդունել է Եվրահանձնաժողովը, առաջնային է: Այն ներառում է աջակցություն Հունաստանին` երկրի սահմաններին վերահսկողություն հաստատելու գործում, ինչպես նաև պայքարն ապօրինի փոխադրողների հետ: Նախագծով նախատեսվում է նաև ֆինանասական օգնություն Թուրքիային` դեպի Եվրոպա փախստականների հոսքը կասեցնելու նպատակով:
2015-ի նոյեմբերի 29-ին գագաթնաժողովում ԵՄ երկրները նախնական հավանություն տվեցին մի ծրագրի, որի համաձայն նախատեսվում է 3 մլրդ եվրո հատկացնել Թուրքիային` «փախստականների հումանիտար կարիքները հոգալու համար»: Այդպիսի առաջարկով հանդես եկավ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը: Մերկելը հայտարարել էր նաև, թե ԵՄ առաջնորդները պայմանավորվել են արագացնել Թուրքիայի անդամակցումը ԵՄ-ին: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ Իտալիան արգելափակել է €3 մլրդ հատկացումը Թուրքիային:
Երկու երկրների ղեկավարները քննարկել են նաև Եվրամիության գագաթնաժողովի հիմնական թեմաները, որը նախանշված է փետրվարի 18-19-ին Բրյուսելում:
Օլանդն ու Մերկելը քննարկել են նաև սիրիական ճգնաժամն ու «ընդհանուր մտահագություն» հայտնել երկրում կատարվող իրադարձությունների վերաբերյալ:

German Chancellor Angela Merkel and French President Francois Hollande stressed on Sunday, February 7, the migrant crisis, which brought more than a million people to the European Union last year, needs an EU-level solution, Reuters reports.
The two leaders were meeting in Strasbourg on the Franco-German border to discuss the agenda of the next European summit on February 18-19. They had a private meeting before joining EU Parliament Chairman Martin Schulz for dinner.
Hollande and Merkel agreed the action plan defined by the European Commission was a priority, a source close to the French president said, according to Reuters.
The plan involves assistance to Greece to control its borders, reinforcing its means to register refugees but also a fight against smugglers and the acceleration of procedures to expel illegal migrants.
It also includes a package for Turkey to help it curb the influx of migrants into Europe.
Separately, the two leaders also expressed a "strong common concern" about the situation in Syria, the French source said.