Թուրքական Անթալիայի մշակույթի և զբոսաշրջության վարչությունը հայտարարել է, որ ընթացիկ տարվա հունվարին Անթալիա այցելած ռուս զբոսաշրջիկների քանակը նվազել է 5 անգամ` նախորդ տարվա համեմատ:
Ռուս զբոսաշրջիկների այցելությունների քանակի ռեկորդային անկումը մտահոգել է Անթալիայի բնակիչներին: Ըստ Անթալիայի մշակույթի և զբոսաշրջության վարչության տվյալների, ընթացիկ տարվա հունվարին Ռուսաստանից Անթալիա է այցելել ընդամենը 2427 զբոսաշրջիկ, այն դեպքում, երբ 2015-ի հունվարին այդ ցուցանիշը կազմել է 12 870 մարդ, հայտնում է ren.tv-ին:
Իսկ հանգստացողների ընդհանուր թիվը հունվարին ամենացածրն է եղել վերջին 10 տարում:
Նշվում է, որ զգալիորեն նվազել է ոչ միայն ռուս զբոսաշրջիկների քանակը, այլ նաև Իտալիայից, Բելգիայից, Շվեդիայից և Նիդերլանդներից այցելուների թիվը:
2015-ի նոյեմբերի 24-ին թուքական F-16 կործանիչը ռուսական Սու-24 ինքնաթիռ խոցեց Սիրիայի երկնքում, որից հետո ՌԴ և Թուրքիայի հարաբերությունները կտրուկ վատթարացան: Մոսկվան պատժամիջոցներ սահմանեց Թուրքիայի հետ: Ռուսաստանը 2016-ի հունվարի 1-ից չեղարկել է Թուրքիայի հետ առանց վիզայի ռեժիմը։ Թուրքիայի հետ գործակցությունը խզելու մասին հայտարարել են նաև ՌԴ զբոսաշրջության ոլորտում:
Թուրքիայում 1300 հյուրանոց է հանվել վաճառքի Էգեյան և Միջերկրական ծովերի ափին` երկրում անվտանգության հետ կապված իրավիճակի վատթարացման և ՌԴ հետ ճգնաժամի պատճառով: Ամենից շատ է Անթալիայում վաճառվող հյուրանոցների քանակը` մոտ 410 հյուրանոց, որից 120-ը` 5-աստղանի: Որպես հյուրանոցների վաճառքի պատճառ թերթը նշում է տնտեսական դժվարությունները, զբոսաշրջիկների հոսքի նվազումը եվրոպական երկրներից և ամրագրումների չեղարկումը, ինչպես նաև հյուրանոցների սեփականատերերի պարտքերը բանկերին:
«Ինքնաթիռի հետ կապված ճգնաժամը շատ մեծ ազդեցություն ունեցավ: Միայն Անթալիայում հյուրանոցները փակ են արդեն 4 ամիս, շատերը սնանկության եզրին են»,-հայտարարել է Անթալիայի հյուրանոցներից մեկի տնօրեն Աբդուրահման Ղարամանօղլուն:

8 Февраль 2016 - 08:54 AMT
В Управлении культуры и туризма Антальи заявили, что за январь этого года Анталью посетили в пять раз меньше туристов из РФ, чем в прошлом году.
Рекордное падение числа туристов из России в Анталью обеспокоило местные власти. По данным Управления культуры и туризма города, в январе этого года из России приехали всего 2427 туристов, тогда как в январе 2015 года этот показатель составил 12 870 человек.
А общее число иностранных курортников за первый месяц года оказалось самым низким за последние десять лет.
Отмечается, что значительно упало число не только российских туристов, но и отдыхающих из Италии, Бельгии, Швеции и Нидерландов, передает РЕН ТВ.
Отношения РФ и Турции переживают кризис после того, как 24 ноября 2015 года турецкий истребитель F-16 сбил в Сирии российский бомбардировщик Су-24. Президент РФ Владимир Путин назвал это «ударом в спину» со стороны пособников террористов. После инцидента президент РФ подписал указ о мерах по обеспечению нацбезопасности и специальных экономических мерах в отношении Турции. МИД РФ заявил, что нарастающая угроза терроризма из Турции не меньше, чем из Египта, и не рекомендовал россиянам посещать Турцию в ближайшее время. Следом Ростуризм рекомендовал туроператорам прекратить продажи туров в эту страну.
Ранее сообщалось, что отельеры в Турции выставили на продажу порядка 1300 гостиниц на побережье Эгейского и Средиземного морей из-за ухудшения ситуации с безопасностью в стране и кризиса в отношениях с РФ.
Совокупная стоимость этих отелей оценивается в сумму порядка 30 миллиардов турецких лир (более 10 миллиардов долларов), а их вместимость — 153 тысячи мест. Больше всего отелей выставлено на продажу в Анталье, наиболее ориентированной на российский рынок, — около 410 гостиниц, из них 120 пятизвездочных.