8 Փետրվար 2016 - 09:49 AMT
Shamal Storm զորավարժությունների շրջանակում Մեծ Բրիտանիան 1,6 հազար զինվորական և 300 միավոր տեխնիկա կտեղափոխի Հորդանան: Ըստ The Daily Telegraph-ի ռազմական աղբյուրների, զորավարժությունների նպատակն է նախապատրաստվել ռազմատեխնիկայի արագ փոխադրմանn Արևելյան Եվրոպա` ՌԴ և ՆԱՏՕ-ի միջև հնարավոր հակամարտության դեպքում:
Ինչպես ասել են թերթին զրուցակիցները, չնայած, որ վարժանքներն անցնւմ են Սիրիային սահմանակից Հորդանանում, դրանց անցկացումը կապված չէ ԻՊ դեմ պայքարի հետ:
«Սա ԻՊ դեմ պայքար չէ: Մենք ավելի շուտ պատրաստվում ենք միանալ ԱՄՆ-ին Ուկրաինայում, ոչ թե Սիրիայում: Սա այն ուժերը չեն, որոնք պետք է Հալեպ գործուղել ջիհադականների ավազակախմբի դեմ պայքարելու համար:
Բրիտանական բանակի պաշտոնական ներկայացուցչի խոսքով, զորավարժությունները Հորդանանում պետք է ապահովեն լիակատար մարտական պատրաստականություն «աշխարհի ցանկացած կետում մինչև 30 հազար զորախումբ ծավավելու և ապահովելու համար»:

Великобритания в рамках учений Shamal Storm перебросит 1,6 тыс. военных и 300 единиц техники в Иорданию. По словам военных источников The Daily Telegraph, целью учений является подготовка к быстрой переброске техники в Восточную Европу в случае возможного конфликта между Россией и НАТО.
Как рассказали собеседники газеты, несмотря на то, что учения проходят в граничащей с Сирией Иордании, их проведение не связано с борьбой против «Исламского государства» (запрещено в России).
«Это учения не против ИГИЛ. Если уж на то пошло, мы скорее готовимся присоединиться к США на Украине, а не в Сирии, — сказал один из источников газеты в армии. — Это совсем не тот тип сил, которые нужно направить в Алеппо для борьбы с шайкой джихадистов».
По словам официального представителя британской армии, учения в Иордании должны обеспечить полную боевую готовность «для развертывания и поддержки вооруженных сил численностью 30 тыс. человек в любой точке мира».
В Иорданию уже были направлены свыше 300 единиц военной техники. В рамках учений специалисты по логистике, разведке, взрывчатке, а также медики, будут отрабатывать поддержку переброшенных войск.