Թուրքիան բազմիցս է խախել 1921 թ. ՌՍՖՍՀ և Թուրքիայի Մեծ ազգային ժողովի միջև կնքված բարեկամության ու եղբայրության մասին Մոսկվայի պայմանագիրը: Այս մասին հայտարարել է ՌԳԱ Համաշխարհային տնտեսության և միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, փորձագետ Վիկտր Նադեին-Ռաևսկին:
Ռուսաստանի Դաշնության Պետդումայի՝ Կոմունիստական կուսակցությունից պատգամավորներ Վալերի Ռաշկինն ու Սերգեյ Օբուխովը նամակ են հղել Ռուսաստանի նախագահին ու արտգործնախարարին` առաջարկելով չեղարկել Մոսկվայի 1921-ի մարտի 16-ի ռուս-թուրքական բարեկամության ու եղբայրության մասին պայմանագիրը: Նման քայլը պատգամավորները հիմնավորել են Թուրքիայի ագրեսիվ պահվածքով։
«Մոսկվայի պայմանագրում շատ կարևոր հոդված կա, որով կողմերը պարտավորվում են հրաժարվել միմյանց հանդեպ տարածքային պահանջներից, թույլ չտալ իրենց տարածքում մյուս կողմի դեմ հակակառավարական գործունեություն, այդ թվում, տարածքի մի մասի օտարում»,-հայտարարել է փորձագետը:
Սակայն, ըստ մասնագետի, հենց այս հոդվածն է խախտել թուրքական կողմը:
«Առաջին կոպտագույն խախտումները եղել են դեռ Երկրորդ համաշխարհայինից առաջ` Թուրքիան իր մոտ ընդունեց բոլոր այն քաղաքական թափթփուկներին, որոնք մտադիր էին Մեծ Թուրան ստեղծել` Ադրիատիկ ծովից մինչև Խաղաղ օվկիանոս, որտեղ կիշխեին թուրքերը: Ստեղծվեցին պանթուրքիստական կազմակերպություններ, որոնք բացահայտ հայտարարում էին պատերազմ սկսելու և կայսրությունն ընդլայնելու մտադրության մասին, այդ թվում «Ազգային շարժման կուսակցությունը» և նրա երիտթևը` «Գորշ գայլերը»/b>: Այսինքն Թուրքիան չէր հրաժարվել Մեծ Թուրանի գաղափարից, ինչը պայմանագրի կոպիտ խախտում էր»,-ասել է Նադեին-Ռաևսկին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ նրա, պայմանագրի ևս մեկ խախտում էր Թուրքիայի օգնությունը չեչեն գրոհայիններին: «Թուրքիայում էր ապրում Իչկերիայի այսպես կոչված ԱԳ նախարարը, գումարներ էին հավաքվում մզկիթներում: Թուրքերը կռվում էին չեչենների կողմից ՌԴ տարածքում, հարյուրներով մեռնելով այստեղ: Ակտիվ իսլամիստական քարոզչություն էր տարվում: Փաստացի, պայմանագրի այդ հոդվածը խախտվել է բավականին կանոնավոր կերպով: Այդպիսով, Թուրքիան, անկասկած, արժանի է պատժվելու»,-ասել է փորձագետը:
Ռուսաստանյան ԶԼՄ-ների տրամադրության տակ հայտնված նամակում հիմնավորումների շարքում նշված է նաև, որ «Վրաստանը և Հայաստանը չեն ճանաչում պայմանագրի պայմանները՝ դա անարդարացի համարելով»: Հայաստանը չի ընդունում Մոսկվայի ու Կարսի պայմանագրերը, որով բոլշևիկյան Ռուսաստանը Թուրքիային հանձնեց Կարսի նահանգը, Սուրմալուն՝ Արարատ լեռով հանդերձ:
2005-ին Վրաստանը չեղարկել է Կարսի պայմանագիրը: Իսկ մինչ այդ նման փորձեր արել է նաև խորհրդային իշխանությունը, սակայն Ստալինի մահվանից հետո փորձերը դադարեցվել են։

8 Февраль 2016 - 13:44 AMT
Эксперт: Турция неоднократно нарушала Московский договор 1921 года, особенно, в плане борьбы с терроризмом
Турция неоднократно нарушала Московский договор о дружбе и братстве от 1921 года, подписанный правительством РСФСР и правительством Великого народного собрания Турции, заявил РИА Новости старший научный сотрудник Института мировой экономики и международных отношений РАН, эксперт РСМД Виктор Надеин-Раевский.
Депутаты Госдумы РФ Валерий Рашкин и Сергей Обухов (оба КПРФ) направили российскому президенту Владимиру Путину и главе МИД РФ Сергею Лаврову предложение денонсировать Московский договор о дружбе и братстве, подписанный 16 марта 1921 года правительством РСФСР и правительством Великого народного собрания Турции. В своем письме, которое есть в распоряжении издания, депутаты указывают на последовательную линию агрессивного поведения Турции.
«В Московском договоре о дружбе и братстве есть очень важная статья, которая обязывает обе стороны отказаться от территориальных претензий друг к другу, не допускать на своей территории никакой антиправительственной деятельности против другой стороны, в том числе, деятельности по отторжению части территории», — заявил Надеин-Раевский.
Но именно эта статья, указал специалист, всегда нарушалась турецкой стороной.
«Первые грубейшие нарушения были еще до Второй мировой войны — они (Турция) приютили у себя все политическое отребье, которое планировало создать Великий Туран, огромную империю от Адриатики до Тихого океана, в которой властвовали бы турки. Плюс пантюркистские организации, которые стали открыто пропагандировать начало войны и расширение империи, среди которых «Партия националистического движения» и ее молодежное крыло — организация «Серые волки». То есть, Турция не отказывалась от этой грандиозной идеи Великого Турана, что было грубым нарушением договора», — указал Надеин-Раевский.
Еще одним нарушением договора, по его словам, была та помощь, которую Турция оказывала чеченским боевикам.
«На территории Турции жил и действовал так называемый министр иностранных дел Ичкерии, собирались деньги в турецких мечетях. Турецкие эмиссары воевали на территории России под знаменами Ичкерии, их сотнями уничтожали здесь. Кроме того, шла активная исламистская пропаганда с турецкой стороны. То есть, фактически, эта статья договора нарушалась достаточно регулярно, в том числе, и в последнее время. Таким образом, Турция, безусловно, заслужила наказание», — считает специалист.