9 Փետրվար 2016 - 10:40 AMT
Անակլիա նավահանգստի կառուցումը կսկսվի 2016-ին, իսկ 2017-ին, երբ պատրաստ լինի բնապահպանական եզրակացությունը, կշարունակվի ամբողջ ծավալով: Այդ մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին նախագծի իրականացման մրցույթի հաղթողների անունները հրապարակելիս, հայտնում է «Գրուզիա Օնլայնը»:
Նավահանգստի շինարարությունն իրականացնելու է վրաց-ամերիկյան «Անակլիայի զարգացման կոնսորցիումը», որը հաղթել է մրցույթում, որին մասնակցել է ևս 12 միջազգային ընկերություն:
Կոնսորցիումի կազմում են «ՏՎՍ- Հոլդինգը» և ամերիկյան ներդրումային Conti International հոլդինգը: Նախագծմանը և շինարարությանը կմասնակցի ծովային նավահանգիստների կառուցմամբ և դիզայնով զբաղվող Moffatt & Nichol ընկերությունը և հոլանդական խորհրդատվական Maritime & Transport Business Solutions-ը, հայտնում է Euronews-ը: Անակլիա նավահանգստի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է $2,5 մլրդ: Նավահանգստի վերջնական թողունակությունը կհասնի 100 մլն տոննայի, ընդ որում նավահանգիստը կսկսի աշխատել արդեն 7 մլն տոննա թողունակության հասնելու դեպքում: Այս ցուցանիշին նավահանգիստը կկարողանա հասնել շահագործումից 3 տարի անց: Անակլիա նավահանգստի տարածքը նախատեսվող ինդուտսրիալ գոտիով կզբաղեցնի 400 հա:
Ըստ Վրաստանի վարչապետի հայտարարության, նոր խորանիստ նավահանգիստը կնպաստի Մետաքսի ճանապարհի նախագծի իրականացմանը, որը կապելու է Չինաստանն ու Հարավարևելյան ու Կենտրոնական Ասիայի երկրները Եվրոպայի հետ` շրջանցելով Ռուսաստանը: Նախատեսվում է նաև, որ նոր նավահանգստի շինարարությունը կնպաստի տարածաշրջանային հաղորդակցությունների և առևտրի զարգացմանը: Վրաց փորձագետները ևս մեծ ակնկալիքներ ունեն նոր նավահանգստից և անվանում են այն «Դարի նախագիծ»:
Դեռ Միխայիլ Սահակաշվիլիի օրոք քննարկվում է այդ նույն տարածքում Լազիկա նավահանգստային մեգապոլիսի կառուցման նախագիծը: 2013-ից սկսվեցին Անակալիա նավահանգստի նախագծի քննարկումները: Վրացական գործող նավահանգիստների` Բաթումի և Փոթիի թողունակությունը թույլ չի տալիս մեծ տարողության նավեր ընդունել, ինչը զգալիորեն սահմանափակում է Վրաստանի տարանցիկ երկիր լինելու ներուժը:

9 Февраль 2016 - 09:00 AMT
Строительство глубоководного порта Анаклия начнется в 2016 году, а в 2017 году – после завершения экологического заключения, будет продолжено в полном масштабе.
Об этом, по сообщению «Грузии-онлайн», заявил премьер-министр страны Георгий Квирикашвили на церемонии объявления победителей тендера на осуществление проекта.
Строительство порта будет осуществлять американо-грузинский «Консорциум развития Анаклия», который выиграл тендер в соперничестве с 12 международными компаниями.
В консорциум входят грузинский «ТВС Холдинг» и американский инвестиционный холдинг «Conti International». В планировании и строительстве будут принимать участие известная компания по строительству и дизайну морских портов «Moffatt & Nichol» и голландская консультативная компания по вопросам портовых транзакций «Maritime & Transport Business Solutions», сообщает Euronews.
Общую стоимость проекта глубоководного порта Анаклия «Консорциум развития Анаклия» оценивает в $2,5 млрд. Окончательная пропускная способность порта будет достигать 100 мнл. тонн, при этом порт начнет работать уже при достижении пропускной способности в 7 млн. тонн. На данный показатель порт должен выйти не позднее, чем через три года. Территория порта Анаклия с планируемой индустриальной зоной будет охватывать 400 га.
Согласно заявлению премьер–министра Грузии, строительство нового гулбоководного порта поможет в реализации проекта Шелкового пути – транспортного коридора, связывающего Китай и страны Юго-Восточной и Центральной Азии с Европой в обход Росии. Планируется также, что строительство нового порта будет сопсобствовать развитию региональных коммуникаций и торговли. Грузинские эксперты также связывают со строительством нового порта большие ожидания и называют его «Проектом века».
Еще в период правления предыдущего президента Грузии Михаила Саакашвили обсуждался амбициозный проект строительства портового мегаполиса Лазика в этом же районе. С 2013 года начались обсуждения проекта глубоководного порта Анаклия.
Пропускная способность существующих грузинских портов Батуми и Поти не позволяет принимать в большегрузные суда, что значительно ограничивало транзитный потенциал Грузии.