Թուրքիայի արևելյան առավելապես քրդաբնակ շրջանների մոտ 200 հազար բնակիչ հեռացել է տներից վերջին ամիսներին թուրքական բանակի և քուրդ զինյալների միջև բախումների հետևանքով: Այդ մասին հայտարարել է «Գոչ դեր» բարեգործական հիմնադրամի ղեկավար Իլմազ Քանը:
«Բախումները շարունակվում են, խաղաղ բնակիչները հեռանում են տներից: Շըրնաք գավառի Ջիզրե քաղաքից մոտ 100 հազար մարդ է փախել, Դիարբեքիրի Սուրից` մոտ 35 հազար, մոտ 200 հազար մարդ հեռացել է տնից»,-ասել է Քանը:
Ըստ նրա, փախստականների մեծամասնությունը մնացել է իր կամ հարևան քաղաքներում` բարեկամների ու ծանոթների մոտ: «Քրդերի մոտ ընդունված է օգնել միմյանց, այդ պատճառով փախստականների ճամբարներ դեռ չունենք, քանի դեռ փախստականները դեռ այդքան շատ 9en: Որոշ բնակարաններում արդեն 20, 30, նույնիսկ 40 մարդ է ապրում»,-ասել է նա:
Պարզ չէ, թե որտեղ են նրանք բնակվելու, երբ ռազմական գործողություններն ավարտվեն` շատ տներ քանդված են: Ըստ ականատեսների, հատկապես տուժել են Ջիզրե և Սիլոպի քաղաքները: Նա նշել է, որ աշակերտներն ու ուսանողները չեն հաճախում դասերի, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Դեռևս իրավիճակը վերահսկվում է, սակայն եթե հակամարտությունը թեժանա, մարդիկ կփախչեն դեպի Թուրքիայի արևմուտք, կամ նույնիսկ Եվրոպա»,-զգուշադրել է Քանը:
Ինտենսիվ մարտեր են ընթանում Դիարբեքիրում: Ամբողջ քաղաքով մեկ լսվում են տանկերի համազարկեր: Մշտապես պտտվում են ոստիկանական ուղղաթիռները: Վերջին ամիսներին Սուրը վերածվել է ՔԱԿ գրոհայինների և թուրքական բանակի դիմակայության վայրի: Շրջանը շրջափակաված է ոստիկանների կողմից, նրանք գնդակոծում են քրդերի դիրքերը: Դիարբեքիրի քաղաքապետ Ֆիրաթ Անլին հայտնել է, որ Սուրի 70 հազար բնակիչներից մոտ 50 հազարը հեռացել է իր տներից:
Դիարբեքիրի 4 թաղամասում հայտարարվել է պարետային ժամ: Թուրքական ԶՈՒ-ն պարետային ժամի ընթացքում իրականացրել է լայնածավալ գործողություններ` քուրդ գրոհայինների փորած խրամատները ծածկելու, բարիկադները հեռացնելու և ինքնաշեն ռումբերը հայտնաբերելու ուղղությամբ:: Թուրք ուժայինները արգելք են դրել փողոց դուրս գալու վրա: Ջիզրեում և Սուրում շարունակվում են փողոցային բախումները:
Ըստ Թուրքիայի գլխավոր շտաբի տվյալների, դեկտեմբերի կեսից ոչնչացվել է ավելի քան 850 քուրդ գրոհային: Քուրդ ակտիվիստները պնդում են, որ զոհերի մեծ մասը խաղաղ բնակիչներ են:

Около 200 тысяч жителей востока Турции покинули свои дома в последние месяцы из-за вооруженных столкновений между армией и курдскими активистами, сообщил глава благотворительного фонда «Гоч дер» Ильмаз Кан.
«Столкновения идут по всему турецкому Курдистану, мирные жители массово покидают свои дома. Из города Джизре (провинция Ширнак) убежало около 100 тысяч человек. Из района Сур города Диярбакыр — около 35 тысяч. Всего около 200 тысяч человек покинули свои дома», — рассказал Кан РИА Новости.
По его словам, большинство беженцев остались в своих или соседних городах у родственников и знакомых. «В традиции курдов — помогать друг другу, поэтому лагерей беженцев у нас нет, пока беженцев не так много и им хватает места. В некоторых квартирах живут уже по 20, 30 или даже 40 человек», — рассказал он.
При этом пока не ясно, где беженцы будут жить после окончания боевых действий — много домов разрушено. По отзывам очевидцев, особенно сильно пострадали города Джизре и Силопи провинции Ширнак.
По словам представителя фонда, беженцам не хватает медицинской помощи, дети и студенты не посещают учебу, начинает ощущаться нехватка продуктов.
«Многие убегали из своих домов быстро, у них даже не было времени собраться. Они бежали без теплых вещей», — отметил Кан.
«Пока ситуация под контролем, но если конфликт будет разрастаться, люди побегут или на запад Турции или даже в Европу», — предупредил глава благотворительного фонда «Гоч дер» Ильмаз Кан.
Сейчас в историческом районе Сур турецкого города Диярбакыр продолжаются интенсивные бои между армией и курдскими активистами.
Звуки танковых залпов и автоматные очереди разносятся на весь город. Из района столкновений поднимается густой черный дым. Над местом боев постоянно кружит полицейский вертолет, в городе слышны также сирены полиции и экипажей скорой помощи.
Турецкие власти объявили в декабре комендантский час в ряде населенных курдами регионов на юго-востоке страны, в частности, в районе Сур города Диярбакыр, Джизре и Силопи провинции Ширнак, а также в Нусайбине и Даргечите провинции Мардин. В Джизре и Суре продолжаются уличные столкновения силовиков и бойцов запрещенной Рабочей партии Курдистана (РПК).
По данным генштаба Турции, с середины декабря в районах объявленной турецкими властями антитеррористической операции уничтожено около 850 курдских боевиков. Курдские активисты, в свою очередь, настаивают, что большинство погибших — случайные жертвы из числа мирных жителей.