Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը պատրաստվում է փետրվարի 26-ին վերանայել Ադրբեջանի վարկային վարկանիշը: Այս մասին հայտնում են Sberbank Investment Research -ի վերլուծաբանները:
«Հունվարի 29-ին S&P-ն իջեցրեց Ադրբեջանի վարկային վարկանիշը մեկ աստիճանով՝ դարձնելով BB+: Փետրվարի 5-ին Moody’s-ն Ադրբեջանի վարկային վարկանիշն իջեցրեց մեկ աստիճանով՝ մինչև Ba1, և այն տեղադրեց հետագա հնարավոր նվազեցման ցուցակում»,- նշում են վերլուծաբաններն իրենց զեկույցում, գրում է Haqqin.az-ին հղումով գրում է Aravot.am-ը:
Տվյալ որոշումը պայմանավորված է երկրի տնտեսության համար նավթի գների անկման պատճառով առաջացած ծանր հետևանքներով: Տարբեր վարկանիշային կազմակերպությունների կողմից վարկանիշի իջեցումը պայմանավորված է տնտեսության կտրուկ անկմամբ և բյուջեի ու վճարային հաշվեկշռի վրա ուժեղ ճնշումների հետ:
«Մենք ենթադրում ենք, որ այն նույնպես (Fitch-ը-խմբ.) կնվազեցնի Ադրբեջանի վարկանիշը: Չի բացառվում է, որ Fitch-ը դա կանի ավելի շուտ, քան նախատեսվում էր»,- ասվում է զեկույցում:
Ըստ բրիտանական Financial Times-ի, Ադրբեջանի իշխանությունները մտադիր էին 4 մլրդ դոլարի վարկ ստանալ ԱՄՀ-ից և Համաշխարհային բանկից: Սակայն Ալիևը հերքել էր այդ հաղորդագրությունները` անվանելով դա «հակաադրբեջանական ուժերի կեղծիք», և հավալել, որ Ադրբեջանն արտերկրի ֆինանսական աջակցության կարիք չունի:

9 Февраль 2016 - 13:02 AMT
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings планирует 26 февраля пересмотреть кредитный рейтинг Азербайджана, отмечают аналитики Sberbank Investment Research.
«S&P 29 января, понизило кредитный рейтинг Азербайджана на одну ступень до BB+. Moody’s 5 февраля понизило кредитный рейтинг Азербайджана на одну ступень до Ba1 и поместило его на пересмотр с возможностью дальнейшего понижения», – отмечается в аналитическом обзоре «Долговые рынки сегодня – 9 февраля 2016», подготовленного аналитиками Sberbank Investment Research.
Данные решения обусловлены негативными последствиями падения цен на нефть для экономики страны и ее финансовой стабильности. Понижение рейтингов было вызвано резким спадом в экономике и усилением давления на бюджет и платежный баланс, сообщает «Интерфакс-Азербайджан».
При этом аналитики Sberbank Investment Research прогнозируют, что агентство Fitch Ratings может пересмотреть рейтинг Азербайджана 26 февраля. «Мы полагаем, что оно также понизит рейтинг Азербайджана (в настоящее время «BBB-»). Не исключено, что Fitch сделает это и раньше, чем запланировано», – подчеркивается в обзоре.