Եվրամիությունը ծանր ժամանակներ է ապրում: Այդ մասին հայտարարել են միության հիմնադիր վեց երկրի` Իտալիայի, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Բելգիայի, Նիդերլանդների և Լյուքսեմբուրգի, ԱԳՆ ղեկավարները:
«Եվրոպական տնտեսական ընկերակցության ստեղծման մասին պայմանագրի 60-րդ տարեդարձին ընդառաջ, որը կնշվի 2017-ի մարտի 25-ին, Եվրոպան մտահոգված է եվրոպական նախագծի վիճակով: Հավանաբար, մենք իրոք շատ բարդ ժամանակաշրջանում ենք ապրում: Այս կրիտիկական պահին մենք որպես հիմնադիր երկրներ մեզ հատկապես պահանջված ենք զգում»,-ասվում է Հռոմում կայացած հանդիպման ավարտին ընդունված փաստաթղթում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ԱԳՆ ղեկավարները, մասնավորապես, քննարկել են ինտեգրացիոն գործընթացների հեռանկարներն ու փախստականների ճգնաժամը ԵՄ-ում:
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի վարչապետ Մանուել Վալսը հայտարարել էր, որ Փախստականների հետ կապված ճգնաժամը լրջագույն վտանգ է Եվրոպայի համար: «Հենց Եվրոպան կարող է մեռնել, ոչ թե Շենգենի գոտին: Եթե Եվրոպան չկարողանա պաշտպանել իր սահմանները, բուն Եվրոպայի գաղափարը հարցականի տակ կդրվի»,-ասել էր նա: Ֆրանսիայի վարչապետը պարզաբանել է, որ կմեռնի ոչ թե Եվրոպան, այլ «եվրոպական նախագիծը` եվրոպական արժեքները, Եվրոպայի հայեցակարգը:
Մինչդեռ Մեծ Բրիտանիայում աճում է Եվրամիության կազմից դուրս գալու կողմնակիցների քանակը: Եթե հանրաքվեն այս օրերին անցնել, Բրիտանիայի բնակչության մոտ 40 տոկոսը կողմ կքվեարկեր ԵՄ-ից դուրս գալուն:

10 Февраль 2016 - 13:47 AMT
Евросоюз переживает «очень трудный период», считают главы МИД шести стран-основательниц сообщества — Италии, Германии, Франции, Бельгии, Нидерландов и Люксембурга.
«В то время как Европа приближается к 60-летию договора о создании Европейского экономического сообщества — 25 марта 2017 года, мы обеспокоены состоянием европейского проекта. Похоже, он действительно переживает очень сложный период. В эти критические времена мы как страны-учредители ощущаем себя особенно востребованными», — говорится в принятом ими документе по итогам встречи во вторник в Риме, сообщает РИА Новости.
Главы МИД, в частности, обсудили перспективы интеграционных процессов и миграционный кризис в ЕС.
Ранее президент Франции Франсуа Олланд и канцлер ФРГ Ангела Меркель в Страсбурге провели встречу, на которой обсудили нынешний миграционный кризис и пути его возможного разрешения.
Олланд и Меркель пришли к согласию, что план действий, принятый Еврокомиссией, является приоритетным. План включает помощь Греции по контролю за ситуацией на границах страны, а также борьбу с нелегальными перевозчиками. Он также предусматривает выделение финансовой помощи Турции с целью ограничить поток беженцев в Европу.
Лидеры двух стран обсудили также основные темы саммита Европейского союза, который намечен на 18-19 февраля в Брюсселе.
Кроме того, Олланд и Меркель обсудили сирийский кризис и выразили «общую озабоченность» происходящим в стране.