Թուրքիայի ԱԳՆ-ն կանչել է այդ երկրում ԱՄՆ դեսպանին` սիրիացի քրդերի հարցում Վաշինգտոնի դիրքորոշման վերաբերյալ բացատրություն տալու: Դեսպան Ջոն Բասից պարզաբանում են պահանջել այն բանից հետո, երբ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը ահաբեկչական չի համարում Սիրիայում գործող քրդերի «Ժողովրդավարական միություն» կուսակցությունը: Այդ մասին Reuters-ին է ասել թուրքական ԱԳՆ ներկայացուցիչը, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Փետրվարի 9-ին Պետդեպարտամենտի մամուլի քարտուղար Ջոն Քիրբին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է. «Այստեղ ոչ մի նոր բան չկա` թուրքական կողմի առաջարկի մեջ: Մենք, ինչպես գիտեք, PYD-ն ահաբեկչական կազմակերպություն չենք համարում»:
Ամերիկյան The Wall Street Journal-ն ավելի վաղ գրել է. «Ըստ ԱՄՆ պաշտոնյաների, Թուրքիայի թշնամական վերաբերմունքը քուրդ զինյալներին Սիրիայում, որոնք ԻՊ դեմ պայքարում ԱՄՆ ամենագործուն դաշնակիցներից են, խարխլում է այն ջանքերը, որոնք ուղղված են այդ խմբավորման դեմ առավել ինտենսիվ գործողությունների ծավալմանը»,-գրում է թերթը:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ԱՄՆ իշխանությունները պետք է ընտրություն կատարեն Թուրքիայի իշխանությունների և «Ժողովրդավարական միություն» (PYD) քրդական կուսակցության միջև: Էրդողանն այս հայտարարությունն արել է ԱՄՆ նախագահի դեսպանորդի սիրիական Քոբանի այցից մեկ շաբաթ անց, որը գտնվում է PYD մարտական թևի քրդական ուժերի հսկողության տակ:
Անկարան նրանց համարում է ահաբեկիչենր, որոնք կապված են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության հետ: «Ինչպե՞ս կարող ենք ձեզ վստահել: Ե՞ս եմ ձեր գործընկերը, թե Քոբանիի ահաբեկիչները»,-ասել էր Էրդողանը:

10 Февраль 2016 - 11:19 AMT
МИД Турции вызвал посла США в Анкаре Джона Басса после заявлений представителя Госдепартамента, заявившего о том, что Вашингтон не считает партию сирийских курдов «Демократический союз» (PYD) террористической организацией. Об этом Reuters рассказал представитель турецкого МИД.
Ранее, 9 февраля, пресс-секретарь Госдепартамента Джон Кирби во время брифинга заявил: «Здесь ничего нового, как я уже сказал, в отношении того, что нам предложила турецкая сторона. Мы, как вы знаете, не признаем PYD террористической организацией».
Заявления Кирби последовали в ответ на просьбу прокомментировать заявление турецкого президента Реджепа Тайипа Эрдогана, предложившего США выбрать в качестве своего союзника либо Турцию, либо партию сирийских курдов PYD. «Как мы можем доверять вам? Кто ваши партнеры — мы или эти террористы в Кобани?» — заявил на минувшей неделе Эрдоган.
Кирби подтвердил, что посол США в Турции Джон Басс встретился с высокопоставленными турецкими чиновниками во вторник, однако детали беседы он раскрыть отказался. Он еще раз подтвердил, что Соединенные Штаты не изменили свою позицию по PYD, передает РБК.
Анкара считает Сирийский курдский «Демократический союз» такой же террористической организацией, как и Рабочую партию Курдистана. В Турции считают, что эти организации тесно связаны. Вашингтон, в свою очередь, разделяет две этих организации и оказывает поддержку воюющим в Сирии курдам.