10 Փետրվար 2016 - 07:13 AMT
Ահաբեկչական «Իսլամական պետությունը» շարունակում է նավթ վաճառել, ինչը նրա միջոցների հիմնական աղբյուրն է, չնայած ՄԱԿ ԱԽ ընդունած բանաձևին ահաբեկիչների ֆինանսավորման աղբյուրների դեմ պայքարի մասին: Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերի գծով տեղակալ Ջեֆրի Ֆելթմանը:
Ելույթ ունենալով ՄԱԿ ԱԽ նիստում` Ֆելթմանը հայտարարել է, որ ԻՊ-ն կարող է արագ և արդյունավետ հսկայական ռեսուրսներ ներգրավել:
Հայտնվելով և հզորանալով Սիրիայում և Իրաքում, հիմնականում այդ երկրներում տևական անկայունության և հակամարտությունների պատճառով, ԻՊ-ն «հսկայական շահույթ է ստանում ֆինանսական ռեսուրսների հոսքից և անդրազգային հանցավոր խմբավորումների հետ կապից, և ընդլայնում է իր ազդեցությունը նաև այլ տարածքներում»,-ասել է Ֆելթմանը:
«Ֆինանսավորման հիմնական աղբյուրը գրավյալ տարածքներում նավթի և բնական պաշարների վաճառքն է, «հարկահանությունը», առգրավումը, հնագիտական պեղումների տարածքների կողոպուտը, արտաքին նվիրատվությունները, փրկագինը պատանդների դիմաց և մի շարք այլ ֆինանսական սխեմաներ, ինչպես, օրինակ, ինտերնետի ու սոցցանցերի օգտագործումը դրամահավաքի համար»,-հայտարարել է Ֆելթմանը:
Ինչպես ասվում է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի զեկույցում, 2015-ին ԻՊ եկամուտը նավթից ու նավթամթերքից կազմել է 400-500 մլն դոլար, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հունվարի 17-ին ՄԱԿ ԱԽ-ն բանաձև է ընդունել, որով պարտավորեցնում է պետություններին պայքարել ահաբեկիչների ֆինանսավորման աղբյուրների դեմ, մասնավորապես` սառեցնել ակտիվները, արգելել մուտքն ու տարանցումը, կասեցնել զենքի ուղիղ և անուղղակի առաքումներն այն անձանց ու կազմակերպություններին, որոնք կընդգրկվեն ԱԽ պատժամիջոցների ցանկում:

Террористическая группировка «Исламское государство» продолжает торговать нефтью, что составляет основной объем средств, получаемых группировкой, несмотря на принятую ранее резолюцию Совета Безопасности по борьбе с источниками финансирования террористов, заявил заместитель генерального секретаря ООН по политическим вопросам Джеффри Фелтман.
Выступая на заседании Совета Безопасности, Фелтман заявил, что ИГ способно быстро и эффективно мобилизовать огромные ресурсы.
Появившись и окрепнув в Сирии и Ираке, во многом из-за длительной нестабильности и конфликтов в этих странах, ИГ «получает выгоду от потока финансовых ресурсов и своих связей с траснациональными преступными группировками и расширяет свое действие на другие регионы», заявил Фелтман.
«Основными источниками финансирования является использование нефти и других природных ресурсов оккупированных территорий, сбор «налогов», конфискация, разграбление мест археологических работ, внешние пожертвования, взносы за выкуп (заложников) и другие финансовые схемы, как, например, использование интернета и социальных сетей для сбора средств», — заявил замглавы всемирной организации, сообщает РИА Новости.
Как говорится в докладе генерального секретаря ООН, распространенном к заседанию, в 2015 году объем доходов ИГ от продажи нефти и нефтепродуктов составил от 400 до 500 миллионов долларов.
СБ ООН 17 декабря принял резолюцию, обязывающую государства бороться с источниками финансирования террористов, в частности — заморозить активы, запретить въезд и транзит, предотвратить прямые или косвенные поставки вооружений в отношении лиц и организаций, которые будут помещены в санкционный список Совбеза.
По словам Фелтмана, от государств-членов ООН поступали данные, сообщающие о возможных схемах поставок и торговли террористами горючим.
«Данные и видеоматериалы, предоставленные государствами, по возможным путям нелегальной торговли нефтью и нефтепродуктами ИГИЛ не могут быть независимо проверены ООН. Более того, расхождения в материалах осложняют задачу установления точных маршрутов сетей сбыта», — заявил он.