ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը կառավարության փետրվարի 11-ի նիստում ներկայացնելու է որոշման նախագիծ, որով առաջարկվում է չեղյալ ճանաչել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2015-ի օգոստոսի 13-ի «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության «Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությանը ամրացված և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սեփականությունը հանդիսացող գույքը հետ վերցնելու, օտարելու և «Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունը լուծարելու մասին» N 935-Ա որոշումը:
Ինչպես նշված է նախագծում, պաշտպանության նախարարը տվյալ որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո 10-օրյա ժամկետում պետք է լուծի «ՆՏԱԱ Ինվեստմենտ գրուպ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության հետ 2015-ի սեպտեմբերի 1-ին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիրը, գրում է Panorama.am-ը:
«Որոշման նախագծի ընդունումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ ՀՀ կառավարության 13.08.2015թ. N 935-Ա որոշման համաձայն «ՆՏԱԱ Ինվեստտմենտ գրուպ» ՍՊԸ-ին օտարված պետական սեփականություն հանդիսացող գույքի դիմաց վճարումներ սահմանված ժամկետում չեն իրականացվել»,- նշված է հիմնավորման մեջ:
ՀՀ կառավարությունը օգոստոսի 13-ի նիստում որոշել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ՀՀ սեփականությունը հանդիսացող «Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունը վաճառքի ձևով օտարել «ՆՏԱԱ Ինվեստմենտ գրուպ» ՍՊԸ–ին։ Անշարժ գույքի վաճառքի գինը` $30 մլն-ին համարժեք դրամ է: Ընկերությունը պարտավորվում է իրականացնել խոշոր ներդրումային ծրագիր, որի ընդհանուր արժեքը գերազանցում է $100 մլն-ը: Ներդրումային ծրագիրը նախատեսում է իրականացնել 4 տարվա ընթացքում և վերանորոգել համալիրի շենքը,ստեղծել ընտանեկան ուղղվածության համալիր կենտրոն, որը ներառելու է հյուրանոցներ, փակ ջրաշխարհ, համերգային դահլիճներ, հանդիպումների սրահներ, ռեստորաններ, խանութներ և խաղատուն:
ՀՀ կառավարության Էլեկտրոնային ռեգիստրի տվյալներով՝ «ՆՏԱԱ Ինվեստմենտ գրուպ» ՍՊԸ-ն ընդամենը 24 օր առաջ է գրանցվել` հուլիսի 20-ին, գրանցման հասցեն էլ՝ բնակարանի հասցե է: Ընկերության հիմնադիրն է Արմեն Զավենի Գևորգյանը:

Министр обороны Армении Сейран Оганян представил на заседание правительства 11 февраля проект, которым предлагается признать недействительным решение N 935-А от 13 августа 2015 года о передаче, отчуждении государственной неторговой организации «Спортивно-концертный комплекс имени Карена Демирчяна», находящемся на балансе министерства обороны РА и являющемуся собственностью правительства.
Согласно проекту, после того, как это решение вступит в силу, министр обороны должен в течение 10 дней ликвидировать договор о купле-продаже недвижимости от 1 сентября 2015 года с ООО «НТАА инвестмент групп».
Принятие проекта решения обусловлено тем, что согласно решению правительства РА N 935-А от 13.08.2015, выплаты за отчужденное государственное имущество компании «НТАА инвестмент групп» не выполнялись в срок.
Принятием проекта решения не возникает необходимости внесения изменений в госбюджет РА 2016 года, передает Tert.am.
Правительство Армении на заседании 13 августа одобрило проект решения о продаже принадлежащего государству Спортивно-концертного комплекса им. Карена Демирчяна ЗАО «NTA INVESTMENT GROUP» за $30 млн. Предлагается, что будет утверждена инвестиционная программа компании, превышающую $100 млн, которая будет реализована в течение 4 лет. Планируется создать гостиницу, аквапарк, концертные залы, рестораны и т.д. Всего будет открыто 350 новых рабочих мест. При этом в СМИ распространились также слухи о возможном открытии игорного дома в СКК.
Спортивно-концертный комплекс имени Карена Демирчяна в Ереване был построен в 1983 году. Из-за крупного пожара, произошедшего через полтора года после открытия, СКК был закрыт вплоть до окончания реконструкции в конце 1987 года. В 1999 году, вскоре после теракта в армянском парламенте, в результате которого погиб председатель Национального Собрания Карен Демирчян, комплекс был назван его именем.