Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կասկածելի է համարել ԱՄՆ հետ գործընկերությունը սիրիական քրդամետ «Ժողովրդավարական միություն» կուսակցության (PYD) հարցում որդեգրած դիրքորոշման պատճառով: Անկարան այդ կուսակցությունն ահաբեկչական է համարում և պնդում է, որ այն կապված է երկրում արգելված Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության հետ:
«Հեյ, Ամերիկա, քանի՞ անգամ եմ հարցրել. դուք մեզ հետ եք, թե՞ ահաբեկչական PYD -ի: Այդ ի՞նչ գործընկերություն է, հասկանալի չէ: Չնայած, որ մենք բազմիցս ենք նրանց (ԱՄՆ-ին) բացատրել, ամերիկացիները մինչ օրս ասում են թե «նրանք ահաբեկիչներ չեն»: Բայց նրանք ամենաիսկական ահաբեկիչներ են, դուք մինչև հիմա դա չեք հասկացել, բայց մենք դա հիանալի գիտենք»,-ասել է Էրդողանը` ելույթ ունենալով Անկարայում գյուղական կառավարման մարմինների ղեկավարների առջև:
Ավելի վաղ Էրդողանն առաջարկել էր ԱՄՆ-ին ընտրություն կատարել Անկարայի և քրդերի միջև: Ի պատասխան Պետդեպարտամենտի մամուլի քարտուղար Ջոն Քիրբին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց, որ. ԱՄՆ-ն PYD-ն ահաբեկչական կազմակերպություն չի համարում»: Դրանից հետո Թուրքիայի ԱԳՆ-ն կանչեց այդ երկրում ԱՄՆ դեսպանին` սիրիացի քրդերի հարցում Վաշինգտոնի դիրքորոշման վերաբերյալ բացատրություն տալու:
Ամերիկյան The Wall Street Journal-ն ավելի վաղ գրել է. «Ըստ ԱՄՆ պաշտոնյաների, Թուրքիայի թշնամական վերաբերմունքը քուրդ զինյալներին Սիրիայում, որոնք ԻՊ դեմ պայքարում ԱՄՆ ամենագործուն դաշնակիցներից են, խարխլում է այն ջանքերը, որոնք ուղղված են այդ խմբավորման դեմ առավել ինտենսիվ գործողությունների ծավալմանը»,-գրել է թերթը:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган усомнился в партнерстве с США в связи с американской поддержкой сирийской курдской Партии демократического союза (ПДС), которую Анкара считает связанной с запрещенной в стране Рабочей партии Курдистана (РПК).
Ранее Эрдоган предложил сделать США выбор между Анкарой и ПДС. В ответ на это официальный представитель госдепа США Джон Кирби заявил, что Соединенные Штаты не считают партию сирийских курдов террористами и уверены, что ее члены являются «эффективными борцами» с «Исламским государством». После этого МИД Турции вызвал посла США в Анкаре Джона Басса для объяснений.
«Эй, Америка, сколько раз я вас спрашивал: вы с нами или с террористической организацией ПДС? Что это у нас за партнерство – непонятно. Несмотря на то, что мы много раз им (США) все объясняли, они до сих пор говорят «Это не террористы». Но это террористы чистой воды, вы этого до сих пор так и не поняли, но мы это прекрасно знаем», — сказал Эрдоган, выступая перед главами сельских администраций в Анкаре, сообщает РИА Новости.
Противоречия в отношениях Турции и США усилились после того, как элитная группа американских инструкторов была направлена для подготовки отрядов сирийских курдов. Эрдоган резко осудил визит спецпредставителя президента США в международной коалиции по борьбе с ИГ Брета Макгурка в сирийский Кобани две недели назад.