11 Փետրվար 2016 - 09:08 AMT
Ռուսաստանն առաջարկել է մարտի 1-ից հրադադար հաստատել Սիրիայում, հայտնել է Reuters-ը արևմտյան պաշտոնյայի վրա հղումով:
Ըստ գործակալության զրուցակցի, ԱՄՆ-ն որոշ մտավախություններ ունի Ռուսաստանի առաջարկության որոշ կետերի հարցում: Նշվում է, որ համաձայնություն այդ հարցի շուրջ ձեռք չի բերվել:
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Մարկ Թոները հայտարարել է, որ տեղեկություն չունի Սիրիայում հրադադարի մասին Մոսկվայի հնարավոր առաջարկության կոնկրետ ժամկետների մասին; «Կարծում եմ, որ մեր նախապատվությունը կլիներ կրակի անհապաղ կասեցումը», հայտարարել է Թոները, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Փետրվարի 9-ին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է, որ Մոսկվան Սիրիայում հրադադարի սխեմա է առաջարկել ԱՄՆ-ին: Նա նշել է, որ չի կարող բացահայտել կոնկրետ մանրամասները, սակայն այդ պլանը չի ենթադրում Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի անհապաղ պաշտոնանկություն, որի կողմնակիցներն են ԱՄՆ-ն և նրա տարածաշրջանային դաշնակիցները:
Փետրվարի 5-ին ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը չի կարող դադարեցնել գործողությունը Սիրիայում, քանի դեռ կոալիցիոն ուժերը ռմբակոծում են Սիրիան: Նա նշել է նաև, որ փետրվարի 11-ին Սիրիային աջակցող միջազգային խմբի Մյունխենում կայանալիք հանդիպմանը Ռուսաստանը կներկայացնի հրադադարին վերաբերող նոր գաղափարներ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ժնևում մեկնարկած միջսիրիական բանակցությունները կասեցվել են և կշարունակվեն փետրվարի 25-ին: ՄԱԿ-ում Սիրիայի ներկայացուցիչ Բաշար Ջաաֆարին հստակեցրել է, որ բանակցությունները կասեցվել են սիրիական ընդդիմության պատճառով, որոնց ներկայացուցիչները հեռացել են: Սակայն ԱՄՆ Պետդեպը պատճառը համարում է ՌԴ կողմից հակամարտության սաստկացման և հումանիտար իրավիճակի վատթարացումը:

Россия выступила с предложением установить режим прекращения огня в Сирии с 1 марта. Об этом сообщает Reuters в среду, 11 февраля, со ссылкой на западного чиновника.
По словам собеседника агентства, США испытывают озабоченность по поводу ряда пунктов российского предложения. Отмечается, что соглашение по этому вопросу пока не было достигнуто.
Представитель Госдепартамента США Марк Тонер заявил, что не располагает информацией о конкретных датах возможного предложения Москвы о прекращении огня в Сирии. «Думаю, нашим предпочтением было бы немедленное прекращение огня», — сказал Тонер, передает Lenta.ru.
9 февраля министр иностранных дел России Сергей Лавров рассказал о том, что Москва предложила США схему по прекращению огня в Сирии. Он отметил, что не может раскрыть конкретных деталей, однако этот план не предполагает немедленной отставки сирийского президента Башара Асада, за что выступают США и их союзники в регионе. Министр отметил, что надеется на скорое рассмотрение этого плана Вашингтоном, так как предложения в нем простые.
5 февраля постоянный представитель РФ при ООН Виталий Чуркин заявил, что Россия не может прекратить операцию в Сирии, пока идут бомбардировки коалиционных сил. Он также отметил, что 11 февраля на встрече Международной группы поддержки Сирии в Мюнхене Россия представит новые идеи, касающиеся режима прекращения огня.
Противостояние Асада и его противников, требующих отставки сирийского лидера, началось в 2011 году и переросло в полномасштабную гражданскую войну. В ходе конфликта силу набрала запрещенная в России террористическая группировка «Исламское государство» (ИГ).
С 30 сентября 2015 года поддержку силам Асада оказывает российская авиация. Международная коалиция из более чем 60 государств с помощью ударов с воздуха поддерживает курдские силы, сражающиеся на земле против ИГ.