11 Փետրվար 2016 - 10:06 AMT
Քուրդ զինյալները ռուսական ավիացիայի աջակցությամբ դուրս են մղել իսլամիստներին Հալեպից դեպի հյուսիս գտնվող նախկին սիրիական ավիաբազայից:
Լոնդոնում գործող Մարդու իրավունքների պաշտպանության դիտարկման սիրիական կենտրոնը հայտնել է, որ աշխարհազորի քրդական ջոկատները (YPG) Սիրիայում գրավել են Մենահ ավիաբազայի մեծ մասը, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Ռուսական ավիացիան առնվազն 30 թռիչք է կատարել իսլամիստական ուժերի դեմ, պնդում են դիտարկման կենտրոնում:
Մարտական գործողությունների հետևանքով Հալեպի գավառում մոտ 50 հազար մարդ ստիպված է եղել հեռանալ տներից, հայտնել է Կարմի խաչի միջազգային կոմիտեն:
Սիրիացի ակտիվիստները Լոնդոնում փետրվարի 11-ին հայտարարել են, որ Հալեպում ռուսական ավիացիայի աջակցությամբ կառավարական ուժերի հարձակումից ի վեր արդեն ավելի քան 500 մարդ է զոհվել, այդ թվում տասնյակ խաղաղ բնակիչներ:
Մինչդեռ ՌԴ ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ, գեներալ-մայոր Իգոր Կոնաշենկովը հայտարարել է, որ «Իսլամական պետության» ահաբեկիչները դեպի թուրքական սահման են քշում Հալեպի խաղաղ բնակիչներին` դասալքության դիմելով, իսկ արևմտյան հեռուստաալիքները դա ներկայացնում են որպես ռուսների բարբարոսական ռմբակոծությունների հետևանք:

Курдские бойцы при поддержке российской авиации вытеснили исламистов c бывшей сирийской авиабазы к северу от Алеппо.
Как сообщает BBC, базирующийся в Лондоне Сирийский центр мониторинга за соблюдением прав человека, выступил с заявлением, что курдские отряды народной самообороны (YPG) в Сирии захватили большую часть базы Менах.
В заявлении также говорится, что российские воздушные силы совершили около 30 рейдов против сил исламистов.
Вследствие повышения интенсивности боевых действий в сирийской провинции Алеппо около 50 тысяч человек вынуждены были оставить свои дома, сообщили в Международном комитете Красного Креста. Сирийские активисты в Лондоне ранее выступили с заявлением, согласно которому с начала наступления правительственных войск при поддержке ВВС России в Алеппо погибли более 500 человек, в числе которых – десятки мирных жителей.
Представитель российского МИД Мария Захарова ранее выступила с опровержением заявлений американской стороны о том, что военные действия России повлекли за собой гуманитарный кризис в Сирии. По мнению Захаровой, удары ВКС создают прекрасную атмосферу борьбы стерроризмом.
Военный конфликт в Сирии разгорелся еще в 2011 году и продолжается по сей день. В конфликте принимают участие правительственные войска, так называемые повстанцы, боевики ИГИЛ, курды и другие силы, а с 30 сентября 2015 также и военные силы России по просьбе президента Башара Асада. Однако США не поддерживает стремление России укрепить режим Асада и открыто критикует военные действия российской стороны, а также их последствия.