Լեյլա և Արիֆ Յունուսները դիմել էին դատարան` խնդրելով իրավունք տալ ժամանակավորապես հեռանալ Ադրբեջանից արտերկրում բուժում ստանալու նպատակով: Այդ մասին հայտնել է ԱՊԱ գործակալությունը:
Յասամալիի շրջանի դատարանը քննել է Յունուսների դիմումը: Ինչպես հայտնել է նրանց փաստաբան Էլչին Սադիղովը, դատարանը չի բավարարել դիմումը: Նա հայտնել է նաև, որ ամուսինները կբողոքարկեն դատարանի որոշումը:
Ինչպես հայտնի է, 2015-ի դեկտեմբերի 9-ին Բաքվի վերաքննիչ դատարանը որոշում է կայացրել իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսի խափանման միջոցը փոխելու մասին: Յունուսն ազատ է արձակվել հենց դատարանի դահլիճից, նրա հանդեպ որպես խափանման միջոց ընտրվել է պայմանական ազատազրկումը: Ավելի վաղ փոխվել էր նաև նրա ամուսնու` ադրբեջանցի իրավապաշտպան Արիֆ Յունուսի խափանման միջոցը:
2015-ի օգոստոսի 13-ին Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանն իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսին դատապարտել է 8,5 տարվա ազատազրկման, իսկ նրա ամուսնուն՝ Արիֆ Յունուսին՝ 7 տարվա ազատազրկման՝ ունեցվածքի, այդ թվում՝ անշարժ գույքի բռնագրավմամբ։ Արիֆ Յունուսը մեղավոր է ճանաչվել ադրբեջանական Քրեական օրենսգրքի 178.3.2 հոդվածով (խարդախություն, որիհետևանքով խոշոր չափի վնաս է հասցվել)։ Լեյլա Յունուսը մեղավոր է ճանաչվել նույն հոդվածով, ինչպես նաև ապօրինի ձեռնարկատիրության, հարկերը վճարելուց խուսափելու, փաստաթղթեր կեղծելու մեղադրանքներով:
Ադրբեջանցի իրավապաշտպանների դատավճիռը չափազանց անհանգստացրել էր Եվրախորհրդարանի ղեկավար Մարտին Շուլցին: «Երկու առաջատար իրավապաշտպանների՝ Յունուսների դատավճիռը չափազանց անարդար է։ Հաշվի չի առնվել ամբաստանյալների առողջական վիճակը։ Ես, ինչպես նաև Եվրախորհրդարանի մարդու իրավունքների հարցերով հանձնաժողովը, կոչ ենք անում ազատ արձակել բուժման կարիք ունեցող Լեյլա և Արիֆ Յունուսներին», – ասել էր Շուլցը:

Лейла и Ариф Юнус обратились в суд с просьбой предоставить им право временно покинуть страну для прохождения лечения за рубежом.
Обращение Лейлы и Арифа Юнус было рассмотрено в Ясамальском районном суде, сообщает АПА.
Как сообщил адвокат четы Юнус Эльчин Садыгов, суд не удовлетворил их обращение. По словам адвоката, они подадут апелляционную жалобу на решение суда.
13 августа 2015 года Бакинский суд по тяжким преступлениям под председательством Афгана Гаджиева вынес приговор в отношении азербайджанских правозащитников Лейлы и Арифа Юнус. По решению суда Лейла Юнус приговорена к 8,5 годам лишения свободы, Ариф Юнус – к семи годам лишения свободы. В приговоре говорится, что на банковские счета обоих наложен арест, конфискуется все имущество в Азербайджане, Турции и Чехии и по истечении сроков наказания им в течение двух лет запрещено занимать какие-либо должности.
В ноябре, супруг Лейлы Юнус, азербайджанский правозащитник Ариф Юнус, отбывающий срок по обвинению в отмывании денег, был переведен под домашний арест в связи с резким ухудшением здоровья. 30 октября состояние здоровья Юнуса резко ухудшилось, и он был этапирован в Лечебное учреждение Пенитенциарной службы Минюста. Однако даже после госпитализации состояние Юнуса не улучшилось.
В результате Бакинский апелляционный суд под председательством судьи Вюгара Мамедова принял решение о смене меры пресечения в отношении заключенного Юнуса, в его отношении избрана иная мера пресечения – домашний арест.
В декабре Бакинский Апелляционный суд принял решение о смене меры пресечения в отношении Лейлы Юнус.
Л.Юнус была освобождена прямо из зала суда, в отношении нее была избрана мера пресечения в виде условного осуждения.
Кроме того, в отношении Лейлы Юнус прекращено уголовное расследование по статье 320 (подделка документов) и снят арест с ее дома.