12 Փետրվար 2016 - 07:41 AMT
Էստոնիայի ԱԳ նախարար Մարինա Կալյուրանդը հայտարարել է, որ Վրաստանը կատարել է բոլոր պարտադիր պայմանները Եվրամիության հետ առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմ ունենալու համար: Մուտքի արտոնագրերի չեղարկումը նախատեսվում է 2016-ի առաջին կեսին:
Ինչպես հայտնում է Sputnik-Գրուզիան, այդ մասին Կալյուրանդը հայտարարել է վրաց գործընկեր Միխայիլ Ջանելիձեի հետ հանդիպմանը:
Կալյորանդը նշել է, որ Վրաստանը հսկայական աշխատանք է կատարել այդ ուղղությամբ և կատարել է բոլոր անհրաժեշտ պայմանները: «Այժմ, ըստ Եվրահանձնաժողովի գնահատականի, բոլոր չափանիշները պահպանված են և առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի մասով այլևս ոչ մի կասկած չկա»,-ասել է նախարարը:
2015-ի ավարտին Եվրահանձնաժողովը հայտարարեց, որ Ուկրաինան և Վրաստանը կատարել են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները ԵՄ հետ մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի ազատականցման համար: Եթե Բրյուսելի և Թբիլիսիի միջև կնքված այս համաձայնագրի վերջնական վավերացման ճանապարհին որևէ անակնկալ չարձանագրվի, ապա Վրաստանի քաղաքացիներն արդեն 2016-ի ամռանը հնարավորություն կստանան երեք ամիս ժամկետով Շենգենյան համաձայնագրին մաս կազմած եվրոպական պետություններ մեկնել առանց մուտքի արտոնագրերի:

Министр иностранных дел Эстонии Марина Кальюранд заявила, что Грузия выполнила все обязательные условия для получения безвизового режима со странами Евросоюза,отмена визы планируется на первую половину 2016 года.
Как сообщает новостное агентство Sputnik-Грузия, об этом заявила на встрече Кальюранд с грузинским коллегой Михаилом Джанелидзе.
Кальюранд отметила, что Грузия проделала огромную работу в этом направлении и выполнила все необходимые условия.«Теперь, по оценке Европейской комиссии, все критерии выполнены и в части безвизового режима больше нет никаких сомнений», — сказала министр.
С 1 марта 2011 года ступило в силу соглашение «Об упрощении процедур выдачи виз», а также соглашение «О реадмиссии проживающих без разрешения лиц» между Грузией и Евросоюзом. После чего со стороны ЕС были сделаны заявления, что ЕС и Грузия переходят к новому этапу в процессе либерализации визового режима, переговоры о котором начались в июне 2012 года. В конце 2015 года Еврокомиссия заявила, что Украина и Грузия выполнили все условия для либерализации визового режима с ЕС.