12 Փետրվար 2016 - 11:21 AMT
Թուրքիայի դատական իշխանությունները մեղավոր են ճանաչել 24-ամյա լրագրողուհի Հիլյալ Քալաֆաթին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին վիրավորելու մեջ: Ինչպես հայտնում է Dogan գործակալությունը, նրան դատապարտել են 28 ամսվա ազատազրկման` պատիժն իրականացնելու 5 տարվա տարեկետմամբ:
Աֆյոնքարահիսարահ քաղաքի ռադիոկայանում աշխատող լրագրողուհին 2015- մարտի 20-ին մի քանի հաղորդագրություններ էր տեղադրել Facebook-յան էջում: Ըստ դատախազության, հաղորդագրություններից մեկը վիրավորական է եղել և հասցեագրված էր նախագահին: Որոշ ժամանակ անց նա հեռացրել էր հաղորդագրությունը, սակայն քաղաքացիներից մեկը հասցրել էր տեղեկացնել իշխանություններին կառավարության պաշտոնական պորտալի միջոցով:
Դատարանում Քալաֆաթը ափսոսանք էր հայտնել և ասել, որ զանցանքը միտումնավոր չի եղել: Դատարանը հաշվի է առել դա, սակայն մեղմացրել է պատիժը միայն կատարումը հետաձգելով: Եթե 5 տարվա ընթացքում Քալաֆաթը կրկին նման խախտում թույլ տա, բանտ կնստի, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ Թուրքիայում դատավճիռներ են կայացվում երկրի նախագահին վիրավորելու համար: Անկարան ուշադիր հետևում է բոլոր հրապարակումներին ԶԼՄ-ներում և սոցցանցերում:
Նոյեմբերի 26-ին Թուրքիայում ձերբակալվել են Սիրիայում գրոհային իսլամիստներին Անկարայի կողմից զենքի առաքման մասին հոդված հրապարակած լրագրողները: «Հանրապետություն» թերթի գլխավոր խմբագիր Ջան Դյունդարը և պարբերականի թղթակից Էրդեմ Գյուլը հրատարակել էին իրենց հետաքննության արդյունքները դեռ այս տարվա ամռանը, որից հետո մեղադրվել են անձամբ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից լրտեսության և ահաբեկիչներին սատարելու մեջ: Իրենք լրագրողները հասցրել են ձերբակալությունից առաջ հայտարարել, որ պաշտպանել են անաչառ տեղեկատվություն ստանալու քաղաքացիների իրավունքը և մերկացրել են իշխանությունների սուտը:

Судебные власти Турции признали 24-летнюю журналистку Хиляль Калафат виновной в оскорблении президента Тайипа Эрдогана. Как сообщает агентство Dogan, Калафат приговорена к 28 месяцам тюрьмы с пятилетней отсрочкой исполнения наказания.
Журналистка, работающая на радиостанции в городе Афьонкарахисар, 20 марта 2015 года опубликовала несколько сообщений на своей странице в соцсети Facebook. В одном из сообщений содержались оскорбительные, по мнению прокуратуры, высказывания в адрес президента. Через некоторое время Калафат удалила это сообщение, но кто-то из граждан успел через официальный портал правительства проинформировать власти о нарушении.
На суде Калафат заявила о своем сожалении в связи со случившимся и об отсутствии злого умысла. Суд принял во внимание эти доводы, но смягчил наказание только отсрочкой исполнения. Если в течение пяти лет Калафат допустит подобное нарушение, то отправится в тюрьму, сообщает ТАСС.
Это не первый случай, когда в Турции выносятся приговоры в отношении журналистов, допустивших оскорбление президента страны. Анкара внимательно отслеживает публикации в СМИ и социальных сетях, которые касаются не только высших должностных лиц, но и раскрытия гостайны или содержат клевету в адрес властей.
Последний крупный скандал такого рода связан с известным турецким журналистом Джаном Дюндаром, главредом газеты Hurriet, и шефом анкарского бюро этой газеты Эрдемом Гюлем. Они были задержаны в конце ноября прошлого года из-за статьи о тайных поставках оружия боевикам- исламистам в Сирии, которые якобы осуществляла турецкая разведка. Прокуратура Стамбула завершила подготовку обвинительного заключения и потребовала пожизненных тюремных сроков для обвиняемых. Им вменяется в вину госизмена, раскрытие гостайны, шпионская деятельность, распространение ложных данных и клевета на органы государственной власти. Первое заседание суда по этому делу должно пройти позже в феврале.