Սաուդյան Արաբիան հայտնել է, որ իր ռազմական օդանավերը փետրվարի 13-ին տեղակայվել են Թուրքիայի «Ինջիրլիք» ավիաբազայում: Կոալիցիոն ուժերի կազմում օդանավերը ավիահարվածներ են հասցնելու «Իսլամական պետության» խմբավորումներին:
Այս մասին «Ալ-Արաբիա» հեռուստաընկերությանը հայտնել է Սաուդյան Արաբիայի պաշտպանության նախարարության խոսնակը, սակայն նա չի ասել, թե քանի օդանավ է ուղարկվել Թուրքիա, նշելով, որ ապագայում դրանց թիվն աճելու է, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Սաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի նախարար Ադել ալ-Ջուբեյրը Էր-Ռիյադում կայացած ասուլիսում հայտարարել է, թե Ռուսաստանի աջակցությունը չի կարող օգնել Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադին մնալ պաշտոնում:
Փետրվարի 13-ին Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարեց, որ Թուրքիան չի բացառում, որ կմասնակցի Սիրիայում ցամաքային գործողություններին՝ այն դեպքում, եթե դրանք այդ երկրում սկսի Սաուդյան Արաբիան։ Թուրքիայի արտգործնախարարը Մյունխենում Սիրիայի աջակցության խմբի հավաքից հետո ասուլիսով է հանդես եկել։ Նա հայտարարել է, որ հրադադարի հաստատման համար անհրաժեշտ է, որ Ռուսաստանը դադարեցնի ռազմական գործողությունները Սիրիայում:

15 Февраль 2016 - 08:57 AMT
В министерстве обороны Саудовской Аравии вечером 13 февраля подтвердили, что Саудовская Аравия уже направила на авиабазу «Инджирлик» в Турции истребители для увеличения сил в борьбе с экстремистской группировкой «Исламское государство».
Советник министра обороны Саудовской Аравии генерал Ахмед Асири подтвердил телеканалу «Аль-Арабия», что Саудовская Аравия решила продолжить интенсивные удары по объектам ИГ и направила в «Инджирлик» только военно-воздушные подразделения, но не сухопутные, передает Синьхуа.
До того Глава МИД Турции Ахмет Давутоглу заявил журналистам, что Турция и Саудовская Аравия, возможно, проведут на территории Сирии наземную операцию по борьбе с экстремистской группировкой «Исламское государство».
Между тем, госсекретарь США Джон Керри предостерег стороны конфликта от каких-либо действий, способных дестабилизировать обстановку в Сирии.