Փետրվարի 15-ին Եվրամիությունը ստացել է Բոսնիայի և Հերցոգովինայի անդամակցության հայտը: Այդ մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գծով գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին: Նա զգուշացրել է, որ հայտի ներկայացումը երկար ճանապարհի սկիզբն է միայն, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Եվրամիությանն անդամակցելու վերաբերյալ պաշտոնական հայտ ներկայացնելու Բոսնիայի և Հերցոգովինայի ծրագրերի մասին հայտնի դարձավ հունվարին: Այն ժամանակ եվրոպացի փորձագետներից շատերը հոռետեսորեն արտահայտվեցին նման հեռանկարի վերաբերյալ, նրանք վստահ չէին, որ երկիրը տնտեսապես և քաղաքականապես պատրաստ է անդամակցել ԵՄ-ին: Մասնավորապես, կարծիք հայտնվեց, որ Բոսնիան ու Հերցոգովինան կմիանա Եվրամիությանը 2026 թ. ոչ շուտ:
2015-ի օգոստոսին The Economist-ը գրել էր, որ Բալկանների այսպես կոչված հետ մնացող երկրների` Ալբանիայի, Բոսնիայի, Կոսովոյի, Մակեդոնիայի, Չերնոգորիայի և Սերբիայի անդամակցության հեռանկարները ԵՄ-ին կարող են զգալիորեն աճել: Պարբերականը նշել է առաջընթացն այդ երկրներում ԵՄ հետ գորակցության հարցում` մի շարք խնդիրների ֆոնին, որոնց թվում է նաև նրանց աճող համակրանքը Ռուսաստանի հանդեպ:
Մասնավորապես, ըստ ամսագրի, վերանայվեց քաղաքականությունը, որի համաձայն արգելափակվում էր Բոսնիայի անդամակցությունը ԵՄ-ին:

15 Февраль 2016 - 09:20 AMT
Евросоюз 15 февраля получил заявку Республики Босния и Герцеговина на вступление в ЕС. Об этом заявила верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини. Она предупредила, что подача заявки – это только начало долгого пути, передает Русская служба ВВС.
О планах Боснии и Герцеговины направить официальную заявку на вступление в Евросоюз стало известно в январе. Тогда многие европейские эксперты оценили перспективы республики скептически, они не уверены, что страна политически и экономически готова к вступлению в ЕС. В частности, высказывалось мнение, что Босния и Герцеговина присоединится к Евросоюзу не ранее 2026 г.
В августе 2015 года The Economist писал, что перспективы вступления в Евросоюз так называемых отстающих государств Балкан — Албании, Боснии, Косово, Македонии, Черногории и Сербии — могут заметно возрасти. Издание отмечало прогресс в вопросах сотрудничества ЕС с этими государствами на фоне ряда проблем, среди которых числится и их растущая симпатия к России.
В частности, по данным журнала, была остановлена политика союза, блокирующая вступление Боснии в ЕС.