Ընթացիկ տարին կարող է ամենաբարդը դառնալ Թուրքիայում օտարերկրյա զբոսաշրջության զարգացման համար վերջին երկու տասնամյակում: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախկին նախարար, ազդեցիկ թուրք քաղաքական գործիչ Էրթուգրուլ Գյունայը:
«2016-ը Թուրքիայի զբոսաշրջության որոլտի համար կարող է ամենաբարդը լինել վերջին 20 տարում: Հունվարն ավանդաբար «մեռյալ» ամիս է Թուրքիայի զբոսաշրջության համար և, այնուամենայնիվ, ընթացիկ տարվա հունվարին ռուս զբոսաշրջիկների քանակը նախորդ տարվա հունվարի համեմատ նվազել է 5 անգամ, այնպես որ միտումը պարզ է»,-ասել է Գյունայը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ նրա, այս պայմաններում Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարությունը, գուցե, ավելի ագրեսիվ գովազդային արշավ վարի, ավելի շատ միջոցառումներ կազմակերպի:
«Սակայն միայն նախարարության ջանքերը բավարար չեն: Զբոսաշրջության նախարարությունը չի կարող հանգուցալուծել ՌԴ հետ ճգնաժամը: Այստեղ պետք է սերտ աշխատեն տարբեր գերատեսչությունները, հիմնականում կառավարությունը: Քայլեր է պետք ձեռնարկել թուրք հանրության ժողովրդավարացման ուղղությամբ` բարելավելու համար Թուրքիայի իմիջը եվրոպացիների աչքում: Այժմ այդ ուղղությամբ դրական փոփոխություն չկա»,-ասել է նա: Զգալիորեն նվազել է ոչ միայն ռուս զբոսաշրջիկների քանակը, այլ նաև Իտալիայից, Բելգիայից, Շվեդիայից և Նիդերլանդներից այցելուների թիվը:
2015-ի նոյեմբերի 24-ին թուքական F-16 կործանիչը ռուսական Սու-24 ինքնաթիռ խոցեց Սիրիայի երկնքում, որից հետո ՌԴ և Թուրքիայի հարաբերությունները կտրուկ վատթարացան: Մոսկվան պատժամիջոցներ սահմանեց Թուրքիայի հետ: Ռուսաստանը 2016-ի հունվարի 1-ից չեղարկել է Թուրքիայի հետ առանց վիզայի ռեժիմը։ Թուրքիայի հետ գործակցությունը խզելու մասին հայտարարել են նաև ՌԴ զբոսաշրջության ոլորտում:
Թուրքիայում 1300 հյուրանոց է հանվել վաճառքի Էգեյան և Միջերկրական ծովերի ափին` երկրում անվտանգության հետ կապված իրավիճակի վատթարացման և ՌԴ հետ ճգնաժամի պատճառով: Ամենից շատ է Անթալիայում վաճառվող հյուրանոցների քանակը` մոտ 410 հյուրանոց, որից 120-ը` 5-աստղանի: Որպես հյուրանոցների վաճառքի պատճառ նշվում են տնտեսական դժվարությունները, զբոսաշրջիկների հոսքի նվազումը եվրոպական երկրներից և ամրագրումների չեղարկումը, ինչպես նաև հյուրանոցների սեփականատերերի պարտքերը բանկերին:
Ավելի վաղ գերմանական Die Zeit-ը գրել է, որ զբոսաշրջությունը Թուրքիայում կորցրել է հիմնական հաճախորդներին, որի հետևանքներն աղետալի կլինեն երկրի տնտեսության համար: Անհաջողությունները, որ կուտակվել են զբոսաշրջային բիզնեսի վրա, կազդեն երկրի ամբողջ տնտեսության վրա: «Զբոսաշրջությունը Թուրքիայի տնտեսության շատ կարևոր մաս է և արտարժույթի հիմնական աղբյուրներից մեկը»,-ասում է Գերմանիայի Միջազգային համագործակցության ընկերակցության մասնագետ Մարտինա Սիմոնը:

Нынешний год может оказаться наиболее сложным для развития иностранного туризма в Турции за два десятилетия, заявил РИА Новости влиятельный турецкий политик Эртугрул Гюнай, бывший министр культуры и туризма Турции.
«2016 год для туристической отрасли Турции, возможно, станет самым сложным за последние 20 лет. Январь – это традиционно самый «мертвый» месяц для туризма в Турции, и, тем не менее, в январе этого года к нам приехало в пять раз меньше россиян, чем в январе прошлого года, так что тенденция налицо», — заявил Гюнай.
По его словам, в этих условиях министерство культуры и туризма Турции, возможно, будет проводить более агрессивную рекламную кампанию для продвижения туризма, устраивать больше развлекательных мероприятий, акций, концертов, фестивалей, выставок.
«Но одних усилий министерства тут недостаточно. Министерство туризма кризис с Россией не решит и имидж Турции в глазах европейцев не исправит. Здесь нужно работать в тесном сотрудничестве с разными ведомствами. Главные усилия должно приложить правительство, самое главное – это нормализация российско-турецких политических отношений. Нужны и шаги, направленные на демократизацию турецкого общества для улучшения имиджа Турции в глазах европейцев. В этих вопросах положительных изменений сейчас нет», — отметил собеседник агентства.
Отношения России и Турции переживают кризис после того, как 24 ноября 2015 года турецкий истребитель F-16 сбил в Сирии российский бомбардировщик Су-24. Президент России Владимир Путин назвал это «ударом в спину» со стороны пособников террористов и подписал указ о мерах по обеспечению нацбезопасности и специальных экономических мерах в отношении Турции. Российский посол в Анкаре Андрей Карлов заявил РИА Новости, что максимальный ущерб от кризиса в российско-турецких отношениях будет нанесен Анталье и соседним провинциям Турции.