16 Փետրվար 2016 - 11:16 AMT
Ռուսաստանի, Քաթարի, Սաուդյան Արաբիայի և Վենեսուելայի էներգետիկայի նախարարությունների ներկայացուցիչների հանդիպման արդյունքում որոշվել է սառեցնել նավթի արդյունահանումը հունվարի 11-ի մակարդակում: Այդ մասին հայտնում է ՌԲԿ-ն Սաուդյան Արաբիայի նավթի նախարարի հայտարարության վրա հղումով:
Քաթարի էներգետիկայի նախարարությունում հայտնել են, որ հետևելու են պայմանավորվածության կատարմանը` նշելով, որ առաջիկա ամիսներին մտածելու են հետագա քայլերի մասին: Սաուդյան Արաբիայի նավթի նախարարը բանակցություններից հետո հայտարարել է, որ նավթի արդյունահանման սառեցումը հունվարի մակարդակի վրա «ադեկվատ» կլինի:
2015-ի վերջից սկսած նավթի գները ռեկորդային ցածր մակարդակում են մնում: Պարբերաբար տեղի են ունենում աննշան շեղումներ դեպի թանկացում, սակայն դա չի փոխում ընդհանուր միտումը:
2015-ի ավարտին տեղի ունեցած որոշ խորհրդակցությունների ժամանակ եղան առաջարկներ, որ յուրաքանչյուր արտահանող երկիր նվազեցնի արդյունահանումը 5%-ով, սակայն դրա համար հարկավոր էր բոլոր երկրների համաձայնությունը: Սակայն նավթի գներն անդադար նվազում են, 2016-ին Brent տեսակի նավթի գինն արդեն չի հասնում 30 դոլարի:

По результатам встречи представителей министерств энергетики России, Катара, Саудовской Аравии и Венесуэлы было решено заморозить добычу нефти на уровне 11 января. Об этом сообщает информационное агентство РБКсо ссылкой на заявление министра нефти Саудовской Аравии.
В Минэнерго Катара сообщили, что будут следить за выполнением достигнутого соглашения, отметив, что в ближайшие месяцы будут думать о дальнейших мерах страны. Министр нефти Саудовской Аравии после переговоров заявил, что заморозка добычи на январском уровне будет «адекватной».
С конца 2015 года цены на нефть держатся на рекордно низких значениях. Периодически происходят незначительные отскоки вверх, однако это не меняет общей тенденции.
В ходе некоторых консультаций, прошедших в конце 2015 года, звучали инициативы о снижении добычи каждой из стран-экспортеров до 5%, но для этого нужно общее согласие всех стран. Однако цены на нефть неуклонно падают, в 2016 году цена барреля нефти Brent уже опускалась ниже 30 долларов.