Վրաստանը կարող է էլեկտրաէներգիայի ավելցուկը գարնան և ամռան ամիսներին առաքել Իրան Հայաստանի տարածքով և հետ ստանալ ձմռանը, երբ երկրում աճում է սպառումը: Այդ մասին հայտարարել է Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն:
Վրաստանի էներգետիկայի նախարարը գտնվում է Իրան պաշտոնական այցով: Այցի շրջանակում Իրանի կառավարության անդամների հետ քննարկվում են էներգետիկ ոլորտում երկու երկրների համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
«Հետաքրքիր է, որ երբ մեզ մոտ էլէներգիայի ավելցուկ է առաջանում, ջրի ծավալի ավելցուկ գարնան և ամռան ամիսներին, Իրանն էլեկտրաէներգիայի կարիք ունի և ներմուծում է այն Հայաստանից: Մենք կարող ենք էլեկտրաէներգիա վաճառել Իրանին Հայաստանի տարածքով, իսկ ձմռանը, երբ սպառվում է առավելագույն քանակի էլեկտրաէներգիա, ներմուծել այն Իրանից Հայաստանի տարածքով»,-մեջբերում է Կալաձեի խոսքը Վրաստանի էներգետիկայի նախարարության մամուլի ծառայությունը, հայտնում է bizzone.info-ն:
Կալաձեն նշել է, որ Իրանը չափազանց կարևոր և հետաքրքիր երկիր է, առավել ևս նրա դեմ գործող պատժամիջոցների չեղարկումից հետո:
«Այդ երկրի ռեսուրսները մենք պետք է առավելագույնս օգտագործենք, պետք է ամեն ինչ անենք, որ նոր հետաքրքիր նախագծեր կյանքի կոչենք»,-ասել է Կալաձեն:
Ըստ նրա, հանդիպումներում քննարկվել է նաև գործակցությունը տրանսպորտի ոլորտում` երկաթուղի, ցամաքային տրանսպորտ:
«Մենք պատրաստակամություն ենք հայտնել, որ մեր միջանցքն առավելագույնս օգտագործվի իրանական բեռների համար: Կարծում եմ, այդ նախագծերի իրականացումը կնպաստի երկրի տնտեսության զարգացմանն ընդհանուր առմամբ»,-ասել է Կալաձեն:
Ավելի վաղ վրացական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ բանակցություններում խոսվելու է Իրանից բնական գազ ստանալու մասին, ինչն, ըստ Կալաձեի, կարելի է իրականացնել 2 ճանապարհով` Ադրբեջանով և Հայաստանով: «Հետաքրքրական է նաև բնական գազի գինը, որքանով է այն մրցունակ Վրաստանում գործող գների համեմատ»,-հայտարարել է Կալաձեն:
«Գազպրոմն» ու Վրաստանը բանակցում են ՌԴ-ից գազի առաքումների ավելացման շուրջ: Թբիլիսին որպես պատճառ նշում է սպառման աճը Վրաստանում և ադրբեջանական գազի առաքման հետ կապված դժվարությունները: Նաև բանակցություններ են ընթանում ՀՀ տարածքով իրանական գազի մատակարարման մասին:

Грузия может поставлять Ирану избыток электроэнергии в весенне-летний период через Армению и получать ее обратно зимой, когда в стране возрастает потребление, сообщил министр энергетики Грузии Каха Каладзе.
Министр энергетики Грузии Каха Каладзе отправился с официальным визитом в Иран 15 февраля. В рамках визита с представителями иранского правительства рассматриваются вопросы сотрудничества в энергетической сфере между двумя странами.
«Интересно то, что, когда у нас есть избыток электроэнергии, избыток объема воды в весенне-летний период, Ирану нужна электроэнергия и он осуществляет импорт из Армении. У нас есть возможность подавать Ирану электроэнергию через Армению, а в зимний период, когда больше всего потребляется электроэнергия — осуществлять импорт из Ирана через Армению», — цитирует Каладзе пресс-служба Минэнерго Грузии.
То, что Иран в целом является очень важной и интересной страной, не новость, тем более после снятия финансовых санкций, отметил министр.
«Ресурсы этой страны мы должны максимально использовать. Мы должны сделать все для того, чтобы реализовать новые интересные проекты», – сказал Каладзе.
По его словам, на встречах также обсуждалось сотрудничество в транспортном направлении — это и железная дорога, и сухопутный транспорт.
«Мы выразили готовность, чтобы наш коридор максимального был использован для иранских грузов. Думаю, осуществление таких проектов будет способствовать развитию экономики страны в целом», — сказал Каладзе, сообщает Bizzone.
Ранее сообщалось, что Каха Каладзе отправился в Иран с официальным визитом. Как заявил Каладзе журналистам, в рамках визита в Иран состоятся встречи с министрами энергетики и иностранных дел, а также с вице-президентом Ирана.
По его словам, речь пойдет о получении природного газа из Ирана, что, по словам Каладзе, можно осуществить двумя путями – через Азербайджан или Армению.
«Также очень интересна стоимость природного газа, насколько конкурентоспособна она будет по сравнению с действующими в Грузии ценами», – заявил Каладзе.