Սիրիայի իշխանությունները թույլ են տվել ՄԱԿ հումանիտար շարասյանը մուտք գործել պաշարված 7 շրջան: Այդ մասին հայտնում է Reuters-ը:
«Ինչպես հասկանում եմ, Սիրիայի իշխանությունները հավանություն են տվել մուտք գործելուն 7 պաշարված շրջաններ»,-ասել է հումանիտար համակարգման հանձնախմբի ներկայացուցիչ Վանեսսա Հուգուանը:
Ըստ նրա, օգնությունը կուղարկվի մոտ օրերս:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՄԱԿ-ն անվտանգության երաշխիքներ է ակնկալում հակամարտության կողմերից, ինչը թույլ կտար սկսել հումանիտար բեռների առաքումը Սիրիայի պաշարված շրջաններ:
Գործընթացն ավելի բարդ է, քան ակնկալվում էր, փետրվարի 14-ին հայտարարել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Յան էլիասոնը Մյունխենի անվտանգության խորհրդաժողովի շրջանակներում:

17 Февраль 2016 - 06:20 AMT
Власти Сирии одобрили допуск к семи осажденным территориям гуманитарный конвой ООН. Об этом передает Reuters.
«Как я понимаю, власти Сирии одобрили допуск к семи осажденным территориям», – сказала представитель комитета по гуманитарной координации Ванесса Хугуан.
По ее словам, отправка конвоя будет произведена в течение ближайших дней.
Ранее сообщалось, Организация Объединенных Наций ожидает гарантии безопасности от сторон конфликта, что позволило бы начать доставку гуманитарной помощи в районы Сирии, которые находятся в осаде.
Процесс «сложнее», чем ожидалось, заявил 14 февраля заместитель генерального секретаря ООН Ян Элиассон на полях Мюнхенской конференции по безопасности