Փետրվարի 16-ին Ստամբուլում քարկոծել են ռուսական «Լոկոմոտիվ» ֆուտբոլային թիմի անդամներին և երկրպագուներին տեղափոխող ավտոբուսը:
Ինչպես գրում է Lifenews-ը, թիմն ու երկրպագուներն ընթանում էին մոտ 100 ոստիկանի ուղեկցությամբ: Սակայն դա չօգնեց. մարզադաշտի մոտակայքում ավտոբուսը քարկոծեցին: Դա տևել է մոտ 20 վայրկյան: Հետո ոստիկանները դուրս եկան մեքենաներից և կասեցրին խուլիգանների գործողությունները:
Փետրվարի 16-ին Ստամբուլում Եվրոպայի լիգայի 1/16 եզրափակչի շրջանակում տեղի է ունեցել մոսկովյան «Լոկոմոտիվի» և թուրքական «Ֆեներբախչեի» հանդիպումը: Խաղն ավարտվել է 2:0 հաշվով հօգուտ դաշտի տերերի: Երկու գնդակ է խփել թուրքական ակումբի ավագ Ժոզեֆ Սոուզան, որն աչքի ընկավ 18-րդ և 72-րդ րոպեներին:
ՌԴ և Թուրքիայի հարաբերությունները կտրուկ վատթարացան թուրքական օդուժի կողմից ռուսական Սու-24-ի խոցումից հետո: Դեկտեմբերի 1-ից Ռուսաստանում արգելվել են չարթերային թռիչքները դեպի Թուրքիա, բացառությամբ ռուս զբոսաշրջիկներին վերադրձնելու համար գործարկվածներից: 2016-ի հունվարի 1-ից Ռուսաստանը կասեցրել է առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմը Թուրքիայի քաղաքացիների համար: ՌԴ կառավարությունն արգելել է շարք ապրանքների և գյուղմթերքի ներմուծումը Թուրքիայից:

В Стамбуле автобус с российской командой «Локомотив» и болельщиками 16 февраля закидали камнями.
Как пишет Lifenews, команда и фанаты ехали следом в сопровождении около 100 полицейских. Однако такие меры не помогли: при приближении к стадиону, автобус закидали камнями. Это продолжалось секунд 20. Затем из машин вышли полицейские, которые и скрутили хулиганов.
16 февраля в Стамбуле в рамках 1/16 финала Лиги Европы состоялся матч между московским футбольным клубом «Локомотив» и турецким «Фенербахче». Матч завершился со счетом 2:0 в пользу хозяев. Оба мяча забил капитан турецкого клуба Жосеф Соуза, отличившийся на 18-й и 72-й минуте.
Отношения России и Турции переживают кризис после того, как 24 ноября 2015 года турецкий истребитель F-16 сбил в Сирии российский бомбардировщик Су-24. Президент России Владимир Путин назвал это «ударом в спину» со стороны пособников террористов и подписал указ о мерах по обеспечению нацбезопасности и специальных экономических мерах в отношении Турции. В рамках указа, в частности, введено эмбарго на ряд турецких продуктов, а также запрещена продажа туристических путевок в страну.