17 Փետրվար 2016 - 09:02 AMT
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը «Քրիստոնյա-ժողովրդավարական միություն» կուսակցությունից պատգամավորների հետ հանդիպմանը հանդես է եկել Ռուսաստանի դեմ գործող եվրոպական պատժամիջոցների չեղարկման օգտին:
Ինչպես գրում է ՌԲԿ-ն Reuters-ի վրա հղումով, Մերկելը նշել է, որ նա կչեղարկեր Ռուսաստանի դեմ գործող պատժամիջոցները, սակայն այդ որոշումը պետք է «հիմնվի փաստերի», այն է` Մինսկի պայմանավորվածությունների կատարման վրա: Ըստ Մերկելի, քանի դեռ Ռուսաստանը չի պահպանում պայմանավորվածություններն Ուկրաինայի արևելքում, դա հիմք չի տալիս չեղարկելու պատժամիջոցները:
ՌԴ-ին Ղրիմի միացման և Ուկրաինայի արևելքում հակամարտության պատճառով Ռուսաստանի դեմ սահմանվեցին զսպիչ քաղաքական և տնտեսական միջոցներ: Պատժամիջոցները սահմանվել են Ռուսաստանի մի շարք անձանց ու կազմակերպությունների դեմ, որոնք, ըստ միջազգային կազմակերպությունների և առանձին պետությունների, մեղսակից են իրավիճակի ապակայունացմանն Ուկրաինայում: Պատժամիջոցները սահմանվել են ԱՄՆ ղեկավարության նախաձեռնությամբ, որոնց միացան նաև այլ երկրներ, որոնք ԱՄՆ և ԵՄ գործընկերներ են: Պատժամիջոցները էներգակիրների գների անկման հետ միասին ՌԴ-ում ֆինանսական ճգնաժամի հիմնական պատճառներն են:

17 Февраль 2016 - 08:34 AMT
Канцлер Германии Ангела Меркель на встрече с депутатами партии «Христианско-демократический союз» выступила за скорейшую отмену европейских санкций в отношении России.
Как пишет РБК со ссылкой на Reuters, Меркель отметила, что она бы сняла санкции с России «лучше сегодня, чем завтра», однако это решение должно быть «основано на фактах» соблюдения минских договоренностей. По словам Меркель, пока что Россия не соблюдает их на востоке Украины, что не дает оснований для снятия санкций.
В связи с присоединением Крыма к России и конфликтом на востоке Украины в отношении России были введены ограничительные политические и экономические меры. Санкции против России и ряда российских и украинских лиц и организаций, которые, по мнению международных организаций и отдельных государств, причастны к дестабилизации ситуации на Украине, были введены по инициативе руководства США. К санкциям присоединились также страны Евросоюза, государства Большой семерки и некоторые другие страны, являющиеся партнёрами США и ЕС. Санкции вместе с падением цен на энергоносители стали одной из причин финансового кризиса в России.